VIII grupa FCI

 

 FCI 314/VIII.2  |  Holandia

Historia płochacza holenderskiego została uwieczniona na wielu starych obrazach. Znany też jako kooikerhondje, pomagał człowiekowi w chwytaniu dzikich kaczek. Od wieków był znany ze swojego spokoju i opanowania, nigdy nie zdarzyło mu się spłoszyć ptactwa. Swoim długim ogonem przyciągał uwagę zarówno hodowanych kaczek, jak i tych dzikich, które się do nich dołączały. Jest to podobna historia, jak w przypadku nova scotia duck tolling retrievera. Niektórzy uważają nawet, że płochacz holenderski jest przodkiem tollera lub jedną z ras użytych do jego stworzenia.

Urocze płochacze szybko stały się lubianymi psami domowymi. Są to zwierzęta bardzo wesoły i żywe, a także czujne i inteligentne. Są bardzo pojętne, a ponadto uwielbiają swojego właściciela. Dla niego są gotowe zrobić praktycznie wszystko. Pragną stałego kontaktu z człowiekiem, chętnie wykonują jego polecenia i uwielbiają być chwalone za swe dobre uczynki. Są łatwe w prowadzeniu, jednakże bez swojego przewodnika szybko tracą swój wdzięk i pewność siebie. Nie są zbyt cierpliwe, jeśli chodzi o kontakt z niedelikatnymi dziećmi.

Psy te źle znoszą wszelkie zmiany, zwłaszcza właściciela. Uczą się szybko i chętnie, a szkolenie ich jest przyjemnością. Dopasowują swoje zachowanie do konkretnej sytuacji i bardzo szybko je zmieniają, o ile wiedzą, że mogą sobie na to pozwolić. Pozostając przez dłuższy czas w domu, mogą być markotne, jednakże, kiedy wyjdą na dwór, od razu nabierają energii witalnej.

© royal-canin.ca

Obcych traktują z rezerwą, są dosyć nieufne i nie przymilają się do wyciągniętej dłoni, jeśli nie znają osoby. Gdy tylko zaskarbi sobie ona ich zaufanie, automatycznie staje się członkiem rodziny. Mogą one zamieszkiwać w mieszkaniu, jednakże nie możemy zapomnieć o codziennych spacerach i aktywności. Psy uwielbiają wspólne zabawy z piłką, dlatego też złapią wspólny język z osobą aktywną fizycznie. Aktywność jest szczególnie ważna, gdyż psy te mają wrodzone skłonności do tycia.

Kooikerhondje to generalnie zdrowa rasa psów. Niektóre osobniki cierpią na typowe przypadłości genetyczne takie jak: choroba von Willebranda, zaburzenia krzepliwości krwi, zaćma i inne choroby oczu, zwichnięcie rzepki.

Nazwy: Płochacz holenderski, kooikerhondje, kooiker, kooiker dog, kooiker hound, small dutch waterfowl dog, dutch decoy dog.
Przeznaczenie pierwotne: płoszenie ptaków, aportowanie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: 9-11 kg, 35-41 cm.
Umaszczenie: biało-brązowe.

© Załoga Chartykasa