FCI 328/II.2  |  Rosja

Owczarek kaukaski jest prawdopodobnie potomkiem dawnych psów z Kaukazu. Występuje powszechnie na rozległym obszarze od gór Kaukazu po stepy południowej Rosji. Rozwój rasy odbywał się na drodze selekcji naturalnej oraz przez celową pracę hodowlaną ludów zamieszkujących region Kaukazu.Psy były niegdyś wykorzystywane do stróżowania i pilnowania obejść, stad bydła i owiec przed drapieżnikami. Pierwsze historyczne wzmianki o dużych molosowatych psach towarzyszących armii władcy Armenii, Tigrana II, pochodzą z I wieku p.n.e.

Dzieli się on na dwa typy – lżejszy stepowy i o wiele masywniejszy kaukaz z gór. Obydwa typy występują w odmianie krótko- i długowłosej. Są to psy odporne i niewymagające, chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Są bardzo inteligentne i posiadają bardzo rozwinięty instynkt terytorialny, są też bardzo uparte. Na własnym terenie w ogóle nie tolerują obcych, ale poza nim czują się niepewnie. Jest to pies przyzwyczajony do samodzielnego działania, więc nie da się go wychować do końca.

W wychowaniu go, należy postępować stanowczo i konsekwentnie, ale i z duża dozą wyrozumiałości. Szczenięta tej razy trzeba zacząć socjalizować już w bardzo młodym wieku, pomimo faktu, iż pies ten nie będzie tak bezwzględnie posłuszny, jak border collie, czy golden retriever. Nie jest to pies odpowiedni dla każdego, a już na pewno nie dla początkującego właściciela! Odradza się uczęszczanie z nim na kursy na psa obronnego, gdyż złe szkolenie może uczynić z niego agresywnego psa. Kaukaz potrzebuje dużej przestrzeni, nie nadaje się więc w ogóle do życia w mieście.

Jako psy rodzinne są czułe, zrównoważone i bardzo lojalne w stosunku do swego pana i jego rodziny. Nie powinny wykazywać nadmiernej agresji, także w stosunku do obcych, z którymi nie wchodzą w bliższe relacje. Jest to typowy pies jednego pana, do którego przywiązuje się na całe życie i tylko jemu jest wierny. Jak na stróża przystało, posiada doskonały słuch i szybko zaalarmuje opiekuna o zagrożeniu, a w razie potrzeby zaatakuje bez ostrzeżenia. Niestety, owo wyczulenie na obecność intruzów i odgłosy może skutkować wzmożoną szczekliwością i hałaśliwością – szczególnie w porze nocnej.

Nie poleca się go do rodzin z dziećmi, gdyż nie ma do nich cierpliwości i może je zaatakować, gdy staną się zbyt natarczywe. To samo tyczy się innych zwierząt, zwłaszcza tej samej płci, bójki będą na porządku dziennym. W czasie spacerów w mieście nie można spuszczać go ze smyczy, może z łatwością wdać się w bójkę z innym psem bądź zaatakować natrętnego przechodnia, który koniecznie musi go pogłaskać.

Nazwy: Caucasian shepherd dog, gelkheght, gamper, nagazi, kavkaz Iti, caucasian mountain dog, caucasian sheepdog, kavkaski ovcar, kavkaz dog, kavkaz mastiff, kavkaz volkodav, kavkazskaya ovcharka, russian Kavkazskaya ovtcharka, ovtcharka, sage ghafghazi, volkodav, CO, Caucasian, KO.
Przeznaczenie pierwotne: strzeżenie stad.
Przeznaczenie obecne: strzeżenie stad, pies obronny.
Długość życia: około 10-11 lat.
Waga i wzrost: 45-70 kg, 54-72 cm.
Umaszczenie: wszystkie kolory.

© Załoga Chartykasa