III grupa FCI

 FCI 78/III.1  |  Wielka Brytania

Pochodzenie teriera walijskiego nie jest do końca znane. Przodkowie Walijczyków, podobnie jak i innych czarnych podpalanych terierów, mają pewne wspólne cechy, zatem nie sposób stwierdzić, który pochodzi od którego. Pewne jest, że terier walijski jest czystej krwi Walijczykiem, który po dziś dzień jest uznawany za symbol narodowy. Rasa była hodowana i doskonalona jako norowiec. Głównym zadaniem psa było wspieranie innych czworonogów myśliwskich w czasie polowań konnych, które były niegdyś bardzo popularne w Wielkie j Brytanii. Terier walijski wypłaszał z nor lisy, borsuki oraz wydry.

Walijczyki są wymagające i potrzebują konsekwencji w prowadzeniu i odpowiedzialnego, doświadczonego opiekuna, który właściwie nim pokieruje. Źle prowadzony szybko stanie się dominującym osobnikiem w domu i za wszelką cenę będzie próbował przejąc pozycję osobnika alfa. Psy te są generalnie przyjazne do ludzi i innych psów, jednakże sprowokowane zdecydowanie wykorzystają sytuację i wdadzą się w bójkę.

Są asertywne i samodzielne i opanowane, dlatego posłuszeństwo i oddanie nie jest czymś naturalnym, więź z właścicielem rozwija się powoli i jest to proces raczej długoterminowy. Szkolenie nigdy się nie kończy, cały czas należy powtarzać wyuczone komendy i przypominać, że to my, a nie pies, jesteśmy osobnikiem alfa. Są też dosyć twórcze i szybko podejmują decyzję, dlatego z łatwością zauważą lukę w naszym zachowaniu i to wykorzystają.

© pinterest.com

Ogromną wadą terierów walijskich jest nadmierna szczekliwość, która daje się we znaki zwłaszcza w miastach i blokach. Mają także duże skłonności do kopania, co widać w rozkopanych grządkach z kwiatami i istnym polu minowym w ogrodzie, gdy zbył długo zostaje sam. Jako, że nie da się w całości wykorzenić naturalnych odruchów zwierząt, opiekunowie mogą stosować pewne triki, np. rozpylanie specjalnych substancji w ogrodzie, które będą odstraszać zwierzęta.

Potrzebuje regularnych ćwiczeń, samo bieganie po podwórku nie wystarczy. Warto pomyśleć o sportach lub innej formie aktywności, która pozwoli spalić nadmiar energii i utrzyma kondycję psa. Nie wybiegane psy mogą zacząć niszczyć sprzęty domowe i staną się strasznie nieznośne w domu.

Psy zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi, niemniej nie powinny zostawać sam na sam z bardzo małymi dziećmi, otóż czworonogi w pełni angażują się w zabawę i nierzadko tracą umiar w zabawie. Mogą, zupełnie niechcący, podgryźć dziecko albo udrapać.

Nazwy: Terier walijski, welsh terrier, welshie, WT.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na borsuki i wydry.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, obronny.
Długość życia około 13 lat.
Waga i wzrost: 20-23 kg, 50-61 cm.
Umaszczenie: brąz z czaprakiem.

© Załoga Chartykasa