VIII grupa FCI

FCI 312/VIII.1  |  Kanada

Na półwyspie Nowa Szkocja w południowej Kanadzie, miejscu skąd pochodzą, są doskonale znane. Najmniejszy z retrieverów wyróżnia się rudobrązową barwą sierści. Nova scotia duck tolling retiever (dosłownie oznacza nowoszkocki pies aportujący do wabienia kaczek) powstał w wyniku skrzyżowania miejscowych czerwonobrązowych psów indiańskich z cocker spanielami, seterami o owczarkami collie. Myśliwi z nim pracujący specjalnie prowokowali psa do zabawy i gonitwy wzdłuż brzegu. Gdy zaintrygowane kaczki podpływały bliżej, odwoływali psa, a sami wyskakiwali z ukrycia i strzelali do uciekających ptaków.

Retriever z Nowej Szkocji to silny, niebojący się lodowatej wody niezawodny aporter. Jest żywy i łatwy w prowadzeniu, idealnie sprawdzi się dla osób początkujących i szukających łagodnego, nieskomplikowanego towarzysza. Jest posłuszny, pozbawiony skłonności do kłusownictwa czy włóczęgostwa. Śmiało można startować z nim w konkursach pracy psów myśliwskich i różnych sportach, np agility.

Są inteligentne, czułe i energiczne. Mają ogromną słabość do dzieci i uwielbiają ich towarzystwo. Szybko rozkochują w sobie małego domownika i stają się jego najlepszym przyjacielem. Właściciela obdarzają szczerym i bezwarunkowym uczuciem, które trwa od narodzin aż do śmierci. Niektóre psy mogą wydawać się nieco wycofane i onieśmielone przebywaniem w obcym towarzystwie, można to jednak wyeliminować odpowiednią socjalizacją i przebywaniem z jak największą ilością różnych osób i psów.

Lubi pracować i czuje się szczęśliwy, gdy ma jakieś zadanie do wykonania. Odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem, musimy tylko pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji. Źle znoszą samotność, zatem nie powinny przebywać u osoby, prowadzącej bardzo aktywny tryb życia i przebywającej większą część dnia poza domem. Czworonogi pozostawione same sobie mogą stać się apatyczne, przybite i nieszczęśliwe.

Generalnie jest to rasa zdrowa i nie przejawia tak dużych skłonności do dysplazji jak większe retrievery. Mogą mieć problemy z oczami, dlatego w hodowli wymagane są badania w kierunku zarówno dysplazji, jak i PRA (postępujący zanik siatkówki).

Nazwy: Nova scotia duck tolling retriever, Duck toller, Toller, Retriever z Nowej Szkocji, Scotty, Yarmouth toller, Tolling retriever, Little red duck dog, Little river duck dog, Novie, nowoszkocki pies aportujący do wabienia kaczek.
Przeznaczenie pierwotne: płoszenie i aportowanie ptactwa wodnego.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-14 lat.
Waga i wzrost: 17-23 kg, 43-53 cm.
Umaszczenie: wszystkie odcienie rudego, niekiedy z białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa