V grupa FCI

FCI 270/V.1  |  USA

Husky, to niezastąpiony od setek lat pomocnik zarówno koczujących hodowców reniferów, jak i osiadłych rybaków i myśliwych obszaru położonego między Leną, Morzem Beringa i Morzem Ochockim  w Rosji. Po raz pierwszy na wyścigach na Alasce znalazły się w 1908 roku. Przywiózł je rosyjski handlarz futer. Szybkie i piękne husky szybko zyskały zwolenników. Zaprzęg husky’ch uratował miasto Nome przed epidemią dyfterytu, pokonując trasę 674 mil. Trasa ta stała się obecnie najdłuższą trasą sportową, po której jeżdżą zaprzęgi i musherzy z całego świata. W latach siedemdziesiątych XX-tego wieku syberyjskie husky zyskały popularność w Europie, a wyścigi psich zaprzęgów zyskały miano prawdziwego sportu.

Pies ten o imponująco niebieskich bądź brązowych oczach nie jest psem dla każdego. Jego namiętność do biegania idzie wraz z pasja łowiecką. Potrzebuje dużego, dobrze ogrodzonego terenu, na którym mógłby spożytkować nadmiar energii. Duża ilość aktywności fizycznej jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej. Nie będą szczęśliwe, gdy nie pozwoli im się na zaspokojenie potrzeb energetycznych i znajdą inne ujście dla skumulowanej energii – zaczną uciekać, rozkopywać ogródek lub niszczyć mieszkanie.

Idealnie odnajdą się w towarzystwie osoby aktywnej, spędzającej wiele godzin na świeżym powietrzu. Będzie partnerem dla pieszych wycieczek, joggingu, konnych czy rowerowych przejażdżek. Świetnie odnajdą się także w typowo zaprzęgowych sportach, można z nim próbować także frisbee czy agility, jednakże ze względu na gęste futro i gruby podszerstek, psy te mogą się bardzo mocno grzać latem i należy zapewnić im dojście do świeżej wody i unikać wychodzenia w największe upały na długie spacery (ograniczamy się do rano i wieczorem).

Choć często spotyka się husky mieszkające w bloku, nie jest to idealne rozwiązanie. Psy te bywają dość hałaśliwe i awanturnicze, źle się czuja zamknięte na małych przestrzeniach. Jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę ćwiczeń i aktywności, nie powinno być z tym większych problemów, jednakże zrezygnujmy z niego, jeśli mamy bardzo małą przestrzeń i nie jesteśmy w stanie sprostać jego wymaganiom.

Ogromną wadą tych psów jest po pierwsze skłonność do kopania, co może być problematyczne dla wielbicieli przydomowych ogródków. Dlatego psa trzeba już od małego uczyć, gdzie wolno kopać i szybko reagować, gdy próbuje rozkopać na przykład ulubione kwiatki. Odpowiednim szkoleniem i taktyką nauczymy psa poruszania się po ogródku bez szkody dla niego. Drugą wadą jest nietolerancja mniejszych zwierząt. Nie będziemy w stanie trzymać go z mniejszym psem, kotem czy królikiem.

© grafika google

Nie jest to także idealny pies rodzinny. Nie będzie cierpliwie na nas czekał, gdy zostawimy go samego na długie godziny – zdemoluje nam mieszkanie. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, jego obecności, dlatego nie jest psem dla osób pracujących. Jest psem niewykazującym agresji, jednakże nie należy do cierpliwych, dlatego w kontaktach z dziećmi należy wykazać sporo zdrowego rozsądku i powściągliwości i nie zostawiać ich samych. Może być dobrym kompanem dla starszych, aktywnych i odpowiedzialnych dzieci, jednakże z małymi należy uważać i mieć je zawsze pod kontrolą.

Są trudne w prowadzeniu i szkoleniu, dość uparte i nie zawsze słuchają poleceń. Trudno im się skupić długi czas na tej samej rzeczy i zdaje się, że po chwili tracą zainteresowanie i zajmują się czym innym, zapominając nauczonej komendy. W szkoleniu i prowadzeniu potrzebują twardego i doświadczonego właściciela, a przede wszystkim konsekwencji na każdym kroku. Musimy być przywódcą dla husky’ego, inaczej z łatwością wejdzie nam na głowę.

Nazwy: Syberian husky, husky syberyjski, husky, haszczak, arctic husky, siberian dog, chukcha, chuksha, keshia, sibe, husky siberiano.
Przeznaczenie pierwotne: ciągnięcie sań.
Przeznaczenie obecne: ciągnięcie sań, do towarzystwa.
Długość życia: około 11-13 lat.
Waga i wzrost: 16-27 kg, 51-60 cm.
Umaszczenie: wszystkie, biel nie może przeważać.

© Załoga Chartykasa