VIII grupa FCI

FCI 263/VIII.1  |  USA

Kiedy w 1807 roku angielski statek rozbił się na brzegu Marylandu, nikt nie podejrzewał, że będzie to początek powstania rasy, którą później nazwane Chesapeake bay retriever. Powstały one prawdopodobnie na skutek krzyżówek znajdujących się na statku nowofundlandów i miejscowych amerykańskich psów myśliwskich do których dołożono jeszcze spaniela wodnego i curly-coated retrievera.

© cbrsupercooper.com

Chessie są doskonałymi aporterami i płochaczami ptactwa, choć dziś raczej ich się już w tej roli ne używa. Niezmordowanie pracuje w lodowatej wodzie, przed którą chroni go charakterystyczna, lekko natłuszczona szata. Ich drugą charakterystyczną cechą są duże wyraziste oczy o lekko żółtawym kolorze. Są to psy bardzo żywe i opanowane i potrzebują konsekwentnego, acz łagodnego opiekuna. Źle znoszą krzyki i brutalne traktowanie.

Są to psy bardzo radosne i inteligentne. Gdy są szczęśliwe, okazują to poprzez szczekanie, co może być uciążliwe dla osób mieszkających w bloku. Specyficzną cechą tej rasy jest także pokazywanie swoich przednich zębów, co na pewno nie jest wyrazem agresji, a po prostu oznaką radości oraz uległości. Pies ten z powodzeniem może stać się idealnym psem rodzinnym, zwłaszcza tam, gdzie są dzieci, gdyż bardzo je kochają i starają się chronić na każdym kroku.

© animal.discovery.com

Należy je szkolić już od samego początku, regularnie i często powtarzać komendy, gdyż są dosyć uparte i mogą nie wykonywać poleceń lub wręcz bronić się przed spełnieniem naszych zachcianek. Należy znaleźć system, który się sprawdzi, wprowadzić dużo konsekwencji i motywacji, a także nie zanudzić psa monotonnym powtarzaniem tych samych komend. Dyscyplina jest kluczem do wychowania chessiego.

Pielęgnacja sierści nie jest szczególnie wymagająca, bo wymaga tylko regularnego szczotkowania, ale należy uważać na kąpiele. Kąpać możliwie jak najrzadziej, gdyż zbyt częste kąpiele mogą uszkodzić i zmyć naturalną warstwę ochronną sierści. Jeśli już musimy, wybieramy jak najdelikatniejsze szampony, przeznaczone specjalnie to tego rodzaju sierści, lecz nie częściej niż dwa-trzy razy do roku.

© pinterest.com

Nazwy: Chesapeake bay retriever, retriever z zatoki Chesapeake, Chessie, CBR, Chesapeake, Retriever de la baie de Chesapeake, Chesapeake Bay Ducking Dog.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie ptactwa wodnego.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Długość życia: około 12-13 lat.
Waga i wzrost: 25-34 kg, 53-66 cm.
Umaszczenie: słomkowe, czerwono-złote, brązowe.

© Załoga Chartykasa