II grupa FCI

 FCI 292/II.2  |  Argentyna

Dog argentyński powstał ze skrzyżowania przywiezionych z Hiszpanii do Ameryki Południowej dogów bojowych z dogiem niemieckim, bullterrierm i pointerem. Obecny wygląd dogo argentino zawdzięcza ostrej selekcji. Jest to pies o doskonałym węchu (tropi górnym wiatrem, był wykorzystywany do polowań na pumy, uciekające na drzewa), mocnej budowie ciała i wytrwałości w tropieniu. Charakterystyczna czysto biała barwa pozwala myśliwemu odróżnić go od innych zwierząt.

Są to silny domownicy, niewrażliwi na niepogodę. Jest to pies wierny i łagodny w kontaktach z dziećmi, które też bardzo lubi. Nie jest nader szczekliwy, gdy zapewnimy mu wystarczającą ilość ruchu i zajęcia, bez problemu dostosuje się do mieszkania w bloku. Opanowany, odważny i zrównoważony, wymaga jednak konsekwentnego szkolenia już w wieku szczenięcym, gdyż ma duże skłonności do nieposłuszeństwa. Jeśli wymaga tego sytuacja, dogo argentino w obronie będzie walczył na śmierć i życie. Nie zna strachu nie da się przekupić. Ponadto nie jest psem, którego łatwo sprowokować i nie atakuje lekkomyślnie. Gdy zdecydujemy się na szczeniaka tej rasy, sprawdźmy słuch jego i jego rodziców.

Dog argentyński jest stosunkowo nieufny w stosunku do obcych mu ludzi. Należy pamiętać, że jest w stanie zaatakować bez ostrzeżenia, gdy uzna ich zachowanie za zagrażające bezpieczeństwu jego podopiecznych albo też, gdy wkroczą na jego teren. Cechuje go także, niezmiernie silne przywiązanie do dzieci, z którymi może nie będzie tak chętnie się bawił, ale nie zawaha się poświęcić swojego życia w ich obronie. Dog argentyński jest agresywny w stosunku do innych psów i chociaż to nie on zazwyczaj prowokuje walkę, to bardzo chętnie podejmuje rękawicę rzuconą nawet przez małe, szczekliwe pieski.

Nazwy: Dog argentyński, dogo argentino, argentinian mastiff, argentinische dogge, argentine dogo, dogo, dogue argentin.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zwierzynę, walki psów.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 11-12 lat.
Wielkość i waga: 36-45 kg, 61-69 cm.
Umaszczenie: czysto białe.

© Załoga Chartykasa