Grupa III FCI

FCI 286/III.3  |  USA

W 1870 roku pierwsze staffordshire bulteriery przybyły wraz z angielskimi osadnikami do USA i otrzymały nazwę amerykańskich staffordshire terrierów. Mają wyższe kończyny i są zgrabniejsze niż ich angielscy przodkowie. Chociaż jest to zabronione, wciąż jeszcze są w USA hodowane do walki, przeważnie pod nazwą pit bull terierów. Opinia tej rasy bardzo ucierpiała wskutek poczynań nieodpowiedzialnych ludzi, wykorzystujących odwagę i wolę walki tych psów nie tylko do walk psów, lecz także do atakowania ludzi. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna akceptuje tylko te psy, które AKC (American Kennel Club) i które zostały wyhodowane jako psy wystawowe, a nie bojowe.

Pies ten posiada silną, wrodzoną agresję, ale skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Co więcej, dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji amstaff potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów. American Staffordshire Terrier jest miłym, przyjaznym, inteligentnym, ale także twardym i niezwykle odważnym psem. Jego niezwykła wierność, czułość i oddanie wobec wszystkich członków swojej ludzkiej rodziny sprawiła, że jest jednym z najpopularniejszych psów domowych w USA. Amstaff uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca. Jest ponadto bardzo tolerancyjny w zabawie z nimi. Posiada bardzo wysoki próg odporności na ból i po prostu nie zareaguje na natarczywe zachowanie dziecka, np. pociągnięcie za ogon. Zmęczony natarczywością małego intruza, amstaff po prostu odejdzie. Tak jak w przypadku każdej rasy, nie należy zostawiać go jednak samego z dziećmi spoza kręgu jego rodziny.

AST jest psem bardzo cichym, nieszczekającym zbyt często. Tak jak wszystkie teriery nie jest, więc idealnym stróżem. Jest, co prawda bardzo czujny, ale nie będzie zawsze szczekał na widok intruza i w połączeniu ze swoim brakiem nieumotywowanej agresji do człowieka, może nie zaatakować włamywacza. Wwspaniale sprawdza się za to jako pies obronny. Jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do obcych ludzi, ale posiada niesamowitą zdolność oceny, czy sytuacja wymaga jego interwencji. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia swoich opiekunów, błyskawicznie wyeliminuje napastnika z dalszej walki.

© psyrasy.pl

Pies ten generalnie dobrze współżyje ze zwierzętami, z którymi się wychował, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o zwierzęta spoza jego stada. Amstaff posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Zarówno w przeszłości, jak i niestety obecnie amstaf wraz pitbulem niepodzielnie panują podczas organizowanych nielegalnie walk psów. Należy zachować szczególną ostrożność i unikać spuszczania psa w miejscach publicznych, o ile nasz pupil nie darzy nadmierną sympatią innych czworonogów. Krew teriera może również dać znać o sobie i nasz pies może wręcz polować na koty i inne małe zwierzęta.

Chociaż jest zdrowym, twardym i stosunkowo rzadko chorującym zwierzęciem, najważniejszym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, oraz czasem łokciowego, często dotykająca duże i ciężkie psy. Pojawia się, gdy kość udowa nie jest odpowiednio dopasowana do torebki stawowej, powodując ból i problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Może doprowadzić do poważnych problemów, gdy pies będzie już stary. Ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby, gdyż w miarę prosty zabieg chirurgiczny, oszczędzi naszemu pupilowi wiele cierpień „na starość”. Bardzo rzadko pojawia się zaćma, choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, która jest jedną z przyczyn ślepoty. Wśród psów tej rasy zdarzają się także wady serca oraz nowotwory.

© pinterest.com

Nazwy: Amerykański staffordshire terrier, AST, amstaff, american staffordshire terrier, staffik, staff.
Przeznaczenie pierwotne: szczute na byki, walki psów.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: około 12 lat.
Wielkość i waga: 12-23 kg, 43-48 cm.
Umaszczenie: wszystkie kombinacje.

© Załoga Chartykasa