VII grupa FCI

FCI 6/VII.2  |  Szkocja

Pod koniec XVIII-tego wieku Duke of Gordon posiadał słynne czarno-czerwone setery, które były szczególnie inteligentnymi psami ciężkiego typu. Do pracy w trudnym terenie Szkocji nadawał się pies wytrzymały i silny niż szybki i elegancki. Niegdyś seter szkocki miał białe znaczenia, które obecnie ograniczają się do małej plamki na piersi. Duke of Gordon, wedle swojej własnej relacji, skrzyżował setera szkockiego z pracującą suką collie, aby poprawić jego inteligencje i łatwość prowadzenia.

Gordon jest psem jednego pana, polującym najlepiej właśnie z nim. W stosunku do obcych jest raczej nieufny i źle znosi zmianę właściciela.Są bardzo inteligentne, uparte i wytrwałe w dążeniu do celu. Setery są odważnymi psami o dużej pasji łowieckiej, toteż trzeba je konsekwentnie szkolić. Jako legawiec gordon jest dla myśliwego niezastąpiony podczas polowania w polu i wykazuje szczególne uzdolnienia do tropienia za farbą zwierzyny płowej i czarnej. Poza tym bardzo lubi wodę, dlatego uwaga na kałużę. Warto go od czasu do czasu zabrać nad wodę, na pewno sprawi mu to mnóstwo frajdy.

Jak to seter dojrzewa dość późno, ale już od początku należy go konsekwentnie szkolić. Dorosły pies jest silny i źle wychowany może być trudny do utrzymania na smyczy. Jeśli nie planujemy z nim polowań, musimy wyperswadować mu zachowania typowe dla psa myśliwskiego, aby koegzystowanie z nim było łatwe i przyjemne.

Są też bardzo uczuciowe i mają świetną pamięć – jeżeli Gordon się do czegoś zrazi lub coś mu się stanie to bardzo ciężko mu wytłumaczyć pewne rzeczy, dlatego tak ważne jest, aby negatywne doświadczenia ograniczyć do minimum. Bywa, że sposób w jaki rozumieją pewne rzeczy jest zaskakujący dla wieloletnich znawców rasy. Z tych powodów bardzo często są uważane za psy głupie, co nie jest prawdą i wynika tylko z braku zrozumienia powodów ich działania. Uczą się jednak chętnie i ze świetnymi efektami, wystarczy mieć dobrą metodę.

Gordony są łagodne i przyjazne dla dzieci i szybko mogą stać się ich najlepszymi kumplami. Przyjazne do całego świata, choć początkowo do obcych podchodzą nieufnie, by po bliższym zapoznaniu wciągnąć ich do swojej wielkiej rodziny. Bez odpowiedniej socjalizacji gordon szybko stanie się nerwowy, histeryczny, a nawet bardzo płochliwy. Sierść wymaga bardzo regularnej i dokładniej pielęgnacji.

Nazwy: Seter szkocki, gordon setter, gordon, Setter King Size.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, wystawianie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 12-14 lat.
Wielkość i waga: 62-66 cm, 29-35 kg.
Umaszczenie: intensywnie czarne z nasyconym kasztanowym podpalaniem; dopuszcza się niewielka biała plamkę na piersi.

 © Załoga Chartykasa