I grupa FCI

FCI 297/I.1  |  Wielka Brytania

Border collie wywodzą się z obszaru pomiędzy Anglią a Szkocją, stąd „border” w nazwie rasy („borderline” = „granica”). Kiedy pracuje, przypomina nieco polującego wilka – spuszczona głowa, wzrok podąża za pilnowanymi owcami. Border collie pracują pod stałą opieką owczarza i reagują na każdą komendę, może być ona wyrażona za pomocą gwizdu lub jest to wołanie z odległości kilku kilometrów, ale może też pracować samodzielnie w zagrodzie, gdy owczarz zajmuje się owcami. Są to psy bardzo posłuszne, mają niesamowity zapał do pracy i popęd do pilnowania stada. Są bardzo żywiołowe i inteligentne, nie znoszą bezczynności.

Pomimo wszystkich łatwości w tresurze i pielęgnacji, border collie musi mieć zapewnione stałe zajęcie, by pozbyć się energii. Może pracować ze stadem, jako ratownik, pies lawinowy, tropiący. Warto też spróbować któregoś ze sportów – agility, flyball, frisbee. Ten, kto znajdzie sposób na ujarzmienie jego energii i wykorzystanie ogromnych chęci do pracy, znajdzie przyjemność w posiadaniu bordera.

Nie jest z natury psem dominującym – psy dominujące po prostu nie przetrwałyby jako pomocnik pasterza, któremu potrzebny jest pies posłuszny, przedkładający wolę pasterza nad swój silny instynkt. Ale to wcale nie znaczy, że border będzie sam z siebie posłuszny każdemu przewodnikowi. Musi mieć wyraźnie nakreślone granice przez przewodnika, aby jego chęć współpracy była silniejsza niż tysiące fascynujących aspektów tego świata. Jest to pies inteligentny – w pracy przy owcach najlepiej sprawdza się pies, który potrafi odgadnąć cel danej czynności i wykonać komendę w sposób najbardziej efektywny.

Border collie to pies, który potrafi myśleć samodzielnie – pies pasterski pracując w gospodarstwie czasami musi podejmować decyzje samodzielnie a w codziennej pracy często musi rozwiązywać problemy. Ale to nie znaczy on chce czy powinien pracować sam. Pasterstwo to swoista fuzja posłuszeństwa i samodzielnego myślenia. Dlatego border zupełnie nie nadaje się do „domu z ogrodem, żeby się wybiegał”. Jego nie obchodzi wybieganie się jeśli ma to robić sam i jeśli to ma być bieganie bez celu. Owszem border collie pozostawiony sam sobie znajdzie sobie zajęcie bardzo szybko (i prawie na pewno nie będzie to coś co się spodoba właścicielowi) ale będzie ono nie wynikiem właściwego zachowania rasy, ale rezultatem chronicznej frustracji psa. Border collie potrzebuje ścisłej współpracy z człowiekiem. Jeśli ktoś potrzebuje psa żeby wiódł swoje życie niejako obok przewodnika to na pewno nie powinien brać pod uwagę tej rasy. Ale jeśli ktoś chce oddanego towarzysza wszelkich wspólnych przedsięwzięć – border się tego zadania się podejmie oddaniem i entuzjazmem.

Nazwy: Border collie, BC, scotch sheep dog, collie de la frontera.
Przeznaczenie pierwotne: Zaganianie owiec, pilnowania stada.
Przeznaczenie obecne: Zaganianie owiec, pilnowania stada, pies przewodnik, pies rodzinny, sportowiec.
Długość życia: 12-15 lat.
Wielkość i waga: 14-20 kg, 47-55 cm.
Umaszczenie: Bicolor (biało-czarne), tricolor (biało-brązowo-czarne), red merle, blue merle, sable (beżowo-biały), różne ich mieszanki. Biel nie może przeważać.

© Załoga Chartykasa