Wzorce ras
Wzorzec w oryginalnej postaci.

 

 © swiss_nilpi / flickr

Wzorzec FCI nr 13
ENGLISH TOY TERRIER

Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.2009
Użytkowość: terier.
Klasyfikacja FCI: Grupa 3: Teriery. Sekcja 4: Teriery miniaturowe (do towarzystwa). Bez prób pracy.
WRAŻENIE OGÓLNE: Proporcjonalny, elegancki, zwarty, o błyszczącej sierści. Odpowiednia wielkość głowy i długość nóg nadają psu harmonijny wygląd.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Łączy cechy psa do towarzystwa i teriera. Czujny i bystry; przypomnijmy, że w przeszłości potrafił radzić sobie na arenie w walce ze szczurami. Nigdy nadmiernie nerwowy.

GŁOWA: Długa i wąska, klinowata, dobrze wypełniona pod oczami.
Mózgoczaszka: klinowata.
Czaszka: płaska.
Stop: lekko zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: czarny.
Kufa: powinna zwężać się łagodnie tworząc klin, widoczny zarówno z przodu, jak i z boku. Chociaż możemy odnieść wrażenie, że pies ma tyłozgryz, spiczastość kufy jest niepożądana.
Wargi: ściśle przylegające.
Uzębienie: szczęka i żuchwa są ciasno dopasowane. Zęby mocne, zwarte w regularnym, ciasnym zgryzie nożycowym. Oznacza to, że siekacze szczęki przykrywają ściśle siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Zęby są mocne i dobrze rozstawione.
Policzki: bez przesadnego umięśnienia.

Oczy: barwy ciemnej, do czarnej, tęczówka nie może mieć jaśniejszego odcienia. Są stosunkowo małe, w kształcie migdała, błyszczące, nie wypukłe.
Uszy: w kształcie płomyka świecy, wyprostowane, długie i wyprofilowane o koniuszkach lekko spiczastych, wysoko osadzone na tylnej części mózgoczaszki, proporcjonalnie zestawione. Aby sprawdzić długość ucha, możemy je położyć do przodu – nie powinno sięgać oka. W dziewiątym miesiącu życia pies powinien mieć już uszy stojące. Wnętrze muszli usznej powinno być ustawione ku przodowi. Małżowina jest cienka.
SZYJA: Długa, lekko łukowata, pełna wdzięku. Dobrze wtapia się w łopatki, elegancko nachylona, gdy oglądamy ją z profilu. Luźne podgardle jest niepożądane.
TUŁÓW: Zwarty.
Grzbiet: górna linia od kłębu ku lędźwiom bardzo lekko wzniesiona, po czym opada aż po nasadę ogona.
Lędźwie: uniesione, wypukłe.
Klatka piersiowa: głęboka i wąska, o dobrze wysklepionych żebrach.
OGON: Gruby u nasady, ku końcowi staje się cieńszy. Nisko osadzony, nie sięga poniżej stawów skokowych. Przesadnie wesołe noszenie niepożądane.

KOŃCZYNY: bardzo pożądany lekki kościec.
Kończyny przednie: proste.
Łopatka: skośna.
Łokcie: przylegające do klatki piersiowej.
Łapy: zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Dwa środkowe palce łap kończyn przednich są nieco dłuższe od innych.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: pośladki zaokrąglone, niepożądane kończyny podkurczone pod tułowiem.
Staw kolanowy: dobrze kątowany.
Staw skokowy: niski, nie wykręcony na zewnątrz ani do wewnątrz
Łapy: zwarte, zgrabne. Palce rozdzielone, dobrze wysklepione, o połyskliwie czarnych pazurach. Kocie, zajęcze niepożądane.

RUCH: Idealne chody przednich kończyn przypominają wyciągnięty koński kłus. Ruch hackneya (wysokie podnoszenie kończyn przednich) i niska akcja nie są pożądane. Akcja kończyn tylnych jest swobodna, płynna i wydajna. Ta harmonia ruchu wskazuje na to, że pies jest dobrze zbudowany.
SZATA:
Sierść: krótka, gęsta i lśniąca.
Maść: czarna podpalana. Czerń jest hebanowa, podpalanie można porównać z odcieniem świeżego kasztana o ciepłej tonacji. Te dwie barwy nie łączą się ze sobą, nie zlewają, ale są ściśle odgraniczone, wyraźnie obrysowane. Na wierzchniej stronie kończyn przednich podpalanie sięga nadgarstków, na spodniej dochodzi prawie do łokci.
Cienka czarna kreska „maźnięcie pędzelkiem” biegnie wzdłuż każdego z palców. Czarne łatki jak „odcisk kciuka”, wyraźne w obrysie, znajdują się na środku śródręczy i na podgardlu. Przednia i wewnętrzna strona kończyn tylnych jest wyraźnie podpalana, linia
odgraniczenia biegnie wzdłuż przez środek podudzia. Podpalanie zachodzące na zewnętrzną stronę kończyn, zwane „porteczkami” jest niepożądane. Kufa jest wyraźnie podpalana. Trufla nosowa jest czarna i ten kolor obejmuje wierzch kufy. Zasięg czerni odcina się pod oczami i w okolicy gardła. Małe łatki koloru podpalania znajdują się nad oczami i na każdym z policzków. Żuchwa i podgardle są podpalane. Brzegi warg są czarne. Sierść wewnątrz uszu jest podpalana. Podpalanie na tylnej, wierzchniej stronie uszu jest wadą. Na froncie, umieszczone są symetrycznie dwa podpalane znaczenia. Spód ogona, jego nasada i okolice odbytu są podpalane. Jakiekolwiek znaczenia lub skupiska białej sierści są wysoce niepożądane.

WZROST I WAGA: Za idealny wzrost uważa się 25 – 30 cm. Za idealną wagę uważa się 2,7 – 3,6 kg.
WADY: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa. Psy, wykazujące wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia psychiczne, powinny być dyskwalifikowane.
UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.

© Załoga Chartykasa