VII grupa FCI

FCI 114/VII.1  |  Francja

Jego miłośnicy nazywają go błaznem wśród francuskich legawców. Ten pies myśliwski pochodzący z okolic Pont-Audemer, miasta na północy Francji, prócz barbeta jest drugim we Francji specjalistą od pracy w wodzie. Swoja pasję odziedziczył po irlandzkim spanielu wodnym, podobnie jak kręcony włos i czuprynę z loków na głowie.

© wamiz.com

Jest doskonale przystosowany do warunków swoich stron rodzinnych. Obfitujący w wodę region położony w pobliżu wybrzeża jest miejscem odpoczynku przelotnych ptaków. Znajdują się tam liczne jeziora i stawy, zarośla i bagna. Spaniel z Pont-Audemer wypłasza kaczki, gęsi i bekasy i sam przeszukuje tereny bagniste. Wśród krzewów poluje na bażanty, kuropatwy, zające i króliki.

Odporność, wytrzymałość, niewrażliwość na wilgoć i zimno, pewna stójka oraz niezawodne aportowanie, czasami ciężkich, ptaków z wody należą do zalet tego legawca. Jest on wspaniałym, pełnym entuzjazmu pływakiem. Specjalista od pracy w wodzie, nie nadaje się do polowań w polu, ponieważ nie potrafi rewirować na dużym obszarze jest mniej wytrwały w stójce niż francuski wyżeł krótkowłosy. We Francji ten interesujący pies znajduje się w rękach wyłącznie zawodowych myśliwych, którzy potrafią docenić odważnego, niezmordowanego pomocnika.

© wamiz.com

Daje się on łatwo ułożyć, jest przyjaznym, łatwym do przystosowania się, wesołym domownikiem, darzącym dzieci szczególnym uczuciem. Jest to dobry pies rodzinny i myśliwski. Są łatwe w prowadzeniu, łagodne i czułe. Kochają zabawę i zawsze znajdą na nią chęci.

Nazwy: Epagneul de Pont-Audemer, spaniel z Pont-Audemer, Epagneul Pont-Audemer, Pont-Audemer Spaniel, Setter of Pont-Audemer.
Przeznaczenie pierwotne: wypłasza kaczki, gęsi i bekasy i sam przeszukuje tereny bagniste.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 14 lat.
Wielkość i waga: 51-58 cm, 18-24 kg.
Umaszczenie: ciemnobrązowe z lub bez białych znaczeń.

© Załoga Chartykasa