Rasy niezarejestrowane

 Rasa niezarejestrowana  |  USA

© pinterest.com

Już pierwsi osadnicy brytyjscy przywieźli ze sobą do nowej ojczyzny swe buldogi. Było one bardziej wysokonożne i atletycznie zbudowane niż obecny buldog. Ten prawdziwie farmerski pies, nigdy nie hodowany na wystawy, zgodnie ze wzorcem, obudził niezbyt dawno zainteresowanie hodowców.

Na skutek krzyżowania z innymi rasami i braku jednolitego wzorca nie jest on jednakowy w typie.  Na farmach jeszcze obecnie niezawodnie pilnuje gospodarstwa i broni bydło przed wałęsającymi się sforami psów i drapieżnikami. Używany jest też do pracy przy bydle. Także w Europie zdobył sobie niewielki krąg zwolenników. Silny, żywy, miły, trochę uparty, można go jednak wychować na psa rodzinnego. Czujny, ale nie nadmiernie agresywny. Pies wyhodowany przez J.D. Johnson zatwierdzony jest jako buldog amerykański.

Wyróżnia się trzy typy buldog amerykańskiego: buldog amerykański typu Scott, jest też nazywany typem „performance” albo „standard”. Pies w tym typie często jest mylony, ze swoimi kuzynami, American Pit Bull Terrierami. Jest lżejszy, bardziej atletyczny i zwinny niż buldog typu Johnson. Lepiej sprawdza się też w pracy na farmie. Buldog amerykański typu Johnson, nazywany jest też typem „bully” bądź „classic”. Jest większy, bardziej masywny, często posiada większą głowę z krótszą, bardziej pomarszczoną kufą. Nie jest tak wszechstronny, jak pies typu Scott, ale jest za to bardziej popularny jako pies obronny i towarzyszący. Istnieje jeszcze trzeci typ, będący mieszanką dwóch poprzednich.

© fordogtrainers.com

W USA spotyka się inne psy, jak alapaha blue blood bulldog z Georgii, victoria bulldog, z odtworzonej hodowli dawnego lżejszego buldoga angielskiego, catahoula bulldog, będący mieszańcem catahoula i buldoga, arkansas giant bulldog, otrzymany po skrzyżowaniu buldoga angielskiego i pitbula.

Nazwy: buldog amerykański, american bulldog, old country bulldog, Old English White.
Przeznaczenie pierwotne: stróżowanie i obrona farm.
Przeznaczenie obecne: stróżowanie i obrona farm, towarzyszący.
Wielkość i waga: 51-71 cm, 32-68 kg
Długość życia: 10-15 lat.
Umaszczenie:  jednolicie białe, pręgowane, łaciate, płowe, mahoniowe, brązowe, kremowe pręgi na białym tle.

© Załoga Chartykasa