Charakterystyka grup FCI

© dachshundrescueoflosangeles.com

 FCI 148/IV.1  |  Niemcy

Jamnik jest potomkiem krótkonożnych psów gończych, których krótkie nogi ułatwiały im przebijanie się przez gęste zarośla. Powolniejszy pies chętniej też idzie przy nodze myśliwego i łatwiej mu wślizgnąć się do nory lisiej lub borsuczej. Prawdziwy pies myśliwski, o zadziwiającej wszechstronności. Dzielnie walczy pod ziemią z lisami i borsukami większymi od niego. Poluje głosząc zwierzynę, płoszy, chodzi po sfarbowanym tropie i można go używać nawet do pracy w wodzie. Mimo swej pasji łowieckiej jest ulubionym psem rodzinnym trzymanym w domu. Błazen, aktor wśród psów, nigdy nie zanudzi właściciela. Jego mimika jest niepowtarzalna. Jamnik wie, jak można swego pana „owinąć sobie wokół palca”.

W przeciwieństwie do ras miniaturowych jamniki nadal klasyfikuje się jako psy gończe. To wesołe, żywe, śmiałe i bardzo inteligentne psy. Są ostrożne w stosunku do obcych, ale niezwykle wylewne w stosunku do własnej rodziny. Obecność obcych wcześnie uprzedzają głośnym szczekaniem.

Jest delikatny, wrażliwy, odważny i zawadiacki, jeśli sytuacja tego wymaga. Czujny, a nawet gotowy do obrony, potrafi wzbudzić respekt. Ponieważ w swojej pracy jest zdany na samego siebie, ma silny charakter i własne zdanie, którego nie można traktować jako nieposłuszeństwa. Łagodnie, lecz konsekwentnie prowadzony jest posłusznym domownikiem. Problemy może sprawiać, jeżeli jego właściciel zapomni o zasadach jego czarującej gry. Ulubiona odmianą jest jamnik szorstkowłosy, po nim zaś długowłosy i krótkowłosy.

Nazwy: Jamnik, dachshund, teckel, dackel, bassotte, tacskó, такса, jezevčík, melhundo, дакел, gravhund, mäyräkoira, taksas, dashond.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na borsuki.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 14-17 lat.
Wzrost i waga: 4-11,5 kg, 13-25 cm.
Umaszczenie: jamnika długo- i krótkowłosego: jednobarwne rude, rudożółte, żółte z odcieniem czarnym lub bez; dwubarwne czarne lub czekoladowe z rdzawobrunatnymi lub żółtymi znaczeniami; łaciate (marmurkowe, pręgowane) na ciemnym tle )czarnym, rudym, szarym) białe plamy; tło rude lub żółte z ciemniejszym pręgowaniem; inne umaszczenia: wszystkie inne poza białym i jednolicie czarnym. Jamniki szorstkowłose maja umaszczenie przeważnie dzicze i takie jak u jamników długo- i szorstkowłosych

© Załoga Chartykasa