Zdrowie

Pchły i kleszcze to w naszych warunkach geograficznych najczęściej spotykane u psów pasożyty zewnętrzne. Kleszcze w zasadzie są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak przy obecnym ociepleniu klimatu trzeba się liczyć z ich obecnością nawet w miesiącach zimowych, jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 4 st. C. Z kolei pchły, choć atakują psy przez cały rok, najbardziej dokuczają im wtedy, gdy panuje wilgoć.

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, tasiemczyca oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Z kolei obecność pcheł – nawet tylko jednej! – Może doprowadzić do alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Przed tymi niebezpiecznymi pasożytami możemy psa zabezpieczyć obróżką przeciw kleszczową i przeciwpchelną lub środkiem wkraplanym na skórę. Wybierając specyfik, upewnijmy się jednak, czy rzeczywiście działa on przeciw kleszczowo, ponieważ większość dostępnych w sklepach zoologicznych preparatów zwalcza tylko pchły, a nie kleszcze. Środki skutecznie zabezpieczające psa przed tymi drugimi lepiej nabyć u lekarza weterynarii. Niedawno pojawiły się również specyfiki (przeznaczone do aplikowania w skórę) eliminujące jednocześnie pchły i pasożyty wewnętrzne.

© Załoga Chartykasa