Żywienie

Uważa się, że rodzina psowatych, to zwierzęta całkowicie mięsożerne. Jednak w ich diecie oprócz mięsa można spotkać także grzyby, żołędzie i rozmaite owoce.

W diecie naszego psa, oprócz mięsa, także musi znaleźć się pokarm pochodzenia roślinnego. Do produktów tego typu zalicza się między innymi pieczywo, kasze, mąkę i warzywa. W chlebie, mące i kaszy występuje wiele węglowodanów, witamin z grupy B i substancji mineralnych, zwłaszcza fosforu. Chleb biały jest obfitszy w kalorie i białko niż razowy, jednak pozostaje zbyt długo w żołądku, bo około czterech godzin.

Nie należy podawać pieczywa w zbyt dużych ilościach lub jako głównego pożywienia. Karmione w ten sposób psy będą cierpiały na  zaparcia, bardzo silną fermentację w jelitach oraz na powstawanie nadmiernej ilości gazów. Dorosłe psy powinny zjadać powyżej dwustu gram chleba dziennie. Szczenięta przed ukończeniem pierwszego miesiąca pięćdziesiąt gram, maluchy starsze – około stu gram. Najzdrowsze jest pieczywo czerstwe, które możemy dodać do zupy lub mleka.

© Załoga Chartykasa