Zdrowie

© 123rf.com

Psa najlepiej jest przyzwyczajać do szczoteczki i pasty do zębów już od małego. Specjalnie przystosowane do psich zębów szczoteczki oraz pasty o smaku na przykład wątróbki można kupić w większości sklepów zoologicznych. Mycie zębów ma na celu uniknięcie problemów stomatologicznych i przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia kamienia nazębnego, który trzeba usuwać pod narkozą.

Do mycia przyzwyczajamy stopniowo. Początkowo tylko unosimy wargę, potem myjemy boczne zęby. Po jakimś czasie używamy pastę do zębów i czyścimy przednie zęby, a dopiero na samym końcu całą ich powierzchnię. Każdy spokojnie zniesiony zabieg nagradzamy. O uzębienie musimy szczególnie dbać u psów ras małych, jak yorki, które mają duże tendencje do odkładania się kamienia oraz te, które na co dzień żywione są mokrą i miękką karmą.

Jeśli pies stawia duży opór i nie daj sobie wyszczotkować zębów, warto zmienić karmę na suchą (nie robimy tego gwałtownie!) albo podawać specjalne smakołyki przeznaczone do czyszczenia zębów, który kupimy w gabinecie weterynaryjnym (nie podajemy taniochy z supermarketów, mają ubogi skład i mogą tylko pogorszyć sytuację).

© Załoga Chartykasa