Profilaktyka

Jeśli pies cierpi na schorzenia stawów lub ma do nich predyspozycje – należy do rasy podatnej na  dysplazję, ma znaczną nadwagę, jest bardzo aktywny (np. uprawia psie sporty) lub jest już niemłody – trzeba szczególnie dbać o stan jego stawów. Warto mu wtedy podawać chondroitynę i glukozaminę – substancje sprzyjające regeneracji chrząstki stawowej. Chondroityna spowalnia szkodliwy wpływ niektórych enzymów, a glukozamina pobudza i ułatwia tworzenie się nowej chrząstki. W gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych można kupić oparte na tych związkach preparaty w różnych postaciach – tabletek, zastrzyków, zawiesiny lub proszku. Także niektórzy producenci suchych karm z tak zwanej górnej półki dodają do nich preparaty na stawy.

Do ras zagrożonych dysplazją należą przede wszystkim – choć nie tylko – psy duże, między innymi owczarek niemiecki, doberman, sznaucer olbrzymi, nowofundland, rottweiler, bullmastiff, boxer, czy bernardyn. Stawy trzeba chronić szczególnie w okresie wzrostu zwierzęcia i zanim osiągnie dojrzałość (do roku u ras małych, do dwóch lat – u dużych).

Nie należy przede wszystkich szczeniąt przemęczać – żadnym forsownych treningów, biegania po schodach całymi dniami, ani źle dobranej diety – szczeniaki muszą dostawać zbilansowane posiłki, zawierające mikro- i makroelementy niezbędne dla prawidłowego wzrostu. U weterynarza możemy się zaopatrzyć w specjalne karmy przeznaczone dla szczeniąt dużych ras oraz suplementy diety.

Gdy pies już dorośnie, a jest na przykład sportowcem, musimy zadbać o treningi wzmacniające mięśnie i stawy, o rozgrzewce przed treningiem oraz zadbaniu o psa po treningu. Nie zapominajmy też o odpowiedniej diecie i regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza, aby odpowiednio szybko dostrzec ewentualne zmiany lub problemy ze stawami. Taniej jest zapobiegać niż leczyć.

© Załoga Chartykasa