Historie ras

 
© Steve Loveridge

Clumber Spaniel powstał jako efekt krzyżowań Alpine Spaniela z Bassetem i Bernardynem. W wyniku takich krzyżowań otrzymano długie masywne ciało, ciężką głowę, białą sierść ze znaczeniami. Niestety bardzo mało wiadomo o początkach powstania tej rasy. Wielu sądzi, że jest to  czysta rasa angielska, inni wierzą , że jest to rasa francuska. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że niejaki książę de Noailles podczas Rewolucji Francuskiej poszukiwał schronienia dla swojej hodowli spanieli właśnie w Anglii.

Clumber Spaniel był ulubionym psem myśliwskim brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokracji. Pierwszy zaczął je hodować Książe Albert, mąż królowej Wiktorii. Miłość do clumberów Edward przelał na swojego syna Edwarda VII. George V kontynuował pracę ojca, która stała się czasem bezcenną wartością dla rasy. Królewski kennel hodował piękne psy pracujące, sprawdzające się również na ringach wystawowych.

Niestety syn George’a V Edvard VIII nie podzielał miłości ojca do clumber spanieli, tak więc po jego śmierci kazał wszystkie psy wybić. Na szczęście nie wiadomo do końca czy na prawdę tak się stało. Okres II Wojny Światowej znów przyniósł zniszczenie hodowlom clumber spanieli. Jednak po wojnie większość angielskich hodowli zaczęła pracować nad odbudową rasy.

Do Polski pierwsze clumbery trafiły do hodowli Complement ze Szwecji pies oraz suczka ze Stanów Zjednoczonych. Mało jednak wiadomo na temat tego, w jakich latach się to działo i ile wówczas spanieli było w Polsce, gdyż nie jest to w naszym kraju rasa popularna. Przegrywa stanowczo z mniejszymi i smuklejszymi spanielami, której częściej obserwuje się na polskich ringach.

© Załoga Chartykasa