Historia psowatych

Pierwsze zwierzęta, uważane za przodków psowatych, pojawiły się ponad sześćdziesiąt milionów lat temu, a był to Miacis (klik). Niezbyt przypominał psy, bardziej już niedźwiedzie i tak jak one stąpał na całej łapie. Pomimo małego mózgu, znacznie przewyższał inteligencją żyjące wówczas kreodonty (klik).

W ciągu trzydziestu milionów lat ewolucja doprowadziła do powstania ponad 40 odmian psowatych. Jedna z nich dała początek współczesnym psowatym. Dwadzieścia milionów lat temu istniało zwierzę bardziej podobne do psa, niż Miacis. Był to Mescyon (klik). Miał co prawda krótsze szczęki, niż dzisiejsze psy, a jego ciało było potężne i osadzone na krótkich, grubych nogach, ale jak to mówią, „Nie od razu Rzym zbudowano. Po nim, piętnaście milionów lat temu pojawił się Tomarctus (klik). Było to pierwsze zwierzę z instynktem stadnym. Ponadto miał większe szczęki i pojemniejszy mózg.

Pierwszy prawdziwy Canis (pies) pojawił się około siedmiu milionów lat temu. Jego łapy były bardziej zwarte i idealnie przystosowane do ścigania zwierzyny. Obecnie na świecie żyje bardzo wiele zróżnicowanych gatunków Canidae. Pełną ich listę możecie zobaczyć .tutaj.

© Załoga Chartykasa