Dzikie psowate

Lis polarny (Vulpes lagopus) znany jest również jako piesiec. Jest to niewielki ssak z rodziny psowatych, należący do plemienia Vulpini, rodziny Vulpes. Krótko mówiąc do lisów. Zamieszkują strefę Eurazji, Ameryki Północnej i Grenlandii. Spotyka się je zarówno na otwartych terenach, jak i skalistych górskich.

Za kryjówki służą piesiecom rozpadliny skalne i nory, które często kopie w stokach wzgórz. Częściej niż inne gatunki lisów występuje w niewielkich stadach, szczególnie w miejscach obfitujących w pokarm, np. w pobliżu padliny lub stad młodych fok. Żywi się drobnymi kręgowcami, głównie lemingami, oraz padliną.

ubarwienie letnie © wikipedia.com

Są to zwierzęta bardzo wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, ich aktywność obserwuje się nawet przy -70 stopniach Celsjusza! Latem spotyka się najczęściej w odmianie jasnobrązowej z białym podszyciem, zimą natomiast zmieniają sierść na białą lub też srebrzystoszarą, aby lepiej wtapiać się w otoczenie. Spiczasty pysk, niewielkie uszy i gęsto owłosione poduszki stóp tworzą z niego zwierze idealnie przystosowane do klimatu, w którym żyje. Jest aktywny głównie w dzień i o zmierzchu.

Okres godowy tych zwierząt przypada między lutym, a kwietniem. Po ciąży trwającej około pięćdziesięciu dni, na świat przychodzi od jednego do osiemnastu młodych (przeciętnie jest ich trzy do pięciu), które dojrzałość płciową osiągają w wieku dziesięciu, jedenastu miesięcy. Śmiertelność młodych u lisów polarnych jest bardzo duża, sięga nawet 50%! Co więcej ze względu na swoje wspaniałe futro często padają ofiarom myśliwych, przez co stały się gatunkiem zagrożonym.

ubarwienie zimowe © topwalls.net

 Inne:

  • Nazwy: Lis polarny, polar fox, piesiec, Vulpes lagopus
  • Poluje się na niego ze względu na piękne futro. Gatunek zagrożony.
  • Dane ogólne: długość ciała (z ogonem): 80-95 cm, długość ogona: 28-40 cm, wysokość: 25-30 cm, masa: samica 2,5-8 kg, samiec nieco cięższy, ciąża: 50-55 dni, liczba młodych: 1-12 szczeniąt, długość życia: 12–14 lat

© Załoga Chartykasa