Pierwsza pomoc

Powodów utykania może być wiele – drobne skaleczenia, nadwyrężenia ścięgien, każda choroba stawów, mięśni czy kości, miedzy innymi

  • Ciężka dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – problemy zaczynają się w czasie, gdy pies jest szczeniakiem. Jeżeli jest to dysplazja łagodna, objawy mogą się pojawić dopiero i psa już się starzejącego.
  • Młodzieńcze zapalenie kości – czyli tak zwana enostoza, występuje głównie u psów młodych, do pierwszego roku życia. Charakteryzuje się bólem trzonów kości.
  • Osterochondoza – również występuje u psów do pierwszego roku życia. Charakteryzuje się bólem stawów ramiennych i łokciowych. W wypadku zaawansowanej osterochondozy, konieczne będzie usunięcie uszkodzonej chrząstki stawowej.
  • Gnilec – zwiastuje go ból nadgarstków, występuje głównie u psów do pierwszego roku życia.
  • Zwichnięcie rzepki i stawu kolanowego, zerwanie jednego z więzadeł – w tym wypadku pomóc może jedynie operacja.
Jeśli nasz pupil utyka, ważne jest, aby dokładnie zlokalizować bolące miejsce. W tym celu oglądamy dokładnie całą łapę, zaczynając od palców i opuszek, lekko zginamy też stawy. Zlokalizowane miejsce smarujemy specjalną maścią. Jednakże, jeżeli po dwóch lub trzech dniach ból nie zniknie, konieczna będzie wizyta u weterynarza, w celu wykonania badań, które pomogą zdiagnozować, co dokładniej dolega naszemu psu.

© Załoga Chartykasa