Zdrowie

  • Tabletka. Zazwyczaj wystarczy, że umieścimy tabletkę w kawałku chleba, mięsa lub po prostu posmarujemy masłem. Zdarza się jedna, że pies mimo wszystko wyczuje tabletkę i ją wypluje. W takich sytuacjach musimy przyjąć nieco inną metodę.Jedną ręką chwytamy psa za górną szczękę, a kciukiem drugiej dłoni naciskamy na siekacze dolnej szczęki, aby pies lekko otwarł pysk. Tabletkę umieszczamy na języku, jak najbliżej gardła. Następnie cofamy rękę, ale drugą cały czas trzymamy pysk, aby nie wypluł tabletki. Jeżeli w dalszym ciągu jej nie połknie, dmuchamy mu w nos, a następnie (cały czas drugą ręką obejmując pysk), masujemy delikatnie szyję w okolicy gardła.
  • Czopek. Przed podaniem czopka, zakładamy lateksowe rękawice! Gdy podajemy psu czopek, staramy się umieścić go głęboko w odbytnicy. Dla pewności później jeszcze przez chwilę przytrzymujemy pupila.
Gdy nasz pupil jest bardzo ruchliwy, albo niespokojny, poprośmy kogoś, aby nam pomógł i przytrzymał psa. Podczas każdej z tych czynności musimy pamiętać, aby przemawiać do psa łagodnym głosem, a po wszystkim nagródźmy go pieszczotą albo zabawą ulubioną zabawką.

© Załoga Chartykasa