Tresura i wychowanie

 

  • Agresja bojaźliwa. Pies okazuje ją w sytuacjach, kiedy czuje się zagrożony, kiedy cierpi lub się czegoś boi. Kładzie uszu, zbliża się, a następnie ucieka od tego, co mu zagraża.
  • Agresja dominująca. Najczęściej zdarza się pomiędzy dwoma psami (głównie tej samej płci, ale również i u psów różnych płci), ale nierzadko występuje pomiędzy psem, a właścicielem. Gdy agresja tego typu skierowana jest w stronę właściciela, może okazać się niebezpieczna. Pies rodzinny zawsze próbuje sobie znaleźć jak najlepsze miejsce w hierarchii rodzinnej, dlatego ważne jest, aby już w wieku szczenięcym pokazać mu, gdzie jest jego miejsce. jeżeli pies widzi się na samym szczycie domowej hierarchii, może okazywać agresję w stosunku do całej rodziny. W razie konfrontacji, będzie obserwował nasze ruchy i próbował je zablokować. Jeżeli nie ustąpimy, może zaatakować.
  • Agresja obronna. Silny instynkt obrończy może być skierowany w stronę domu lub właściciela. Agresję te wywołuje zazwyczaj odgłos zbliżania się kogoś do posesji, a nagły kontakt z właścicielem może się okazać dla psa sygnałem zagrożenia. Pies szczeka i warczy.
  • Agresja wobec innych psów. Zazwyczaj psy tej samej płci reagują na siebie agresją, albo dominującą, albo bojaźliwą. Pies uległy, będzie próbował podporządkować się innym psom, będzie dawał sygnały ciałek. Natomiast pies dominujący może szybko przestać słuchać właściciela. Próbuje podporządkować sobie inne psy, co może doprowadzić do bójki.

© Załoga Chartykasa