Pierwsza pomoc

Obrzęk, bóle łapy, zmiana kształtu kończyny bądź jej nieprawidłowe ustawienie – to zdecydowanie objawy złamania łapy. Gdy w grę wchodzi złamanie otwarte, widzimy również otwartą ranę lub wystające spod skóry kawałki kości.

Gdy nasz pies złamie łapę, musimy ją po pierwsze unieruchomić. Jeżeli jest to złamanie otwarte, ranę uprzednio dokładnie dezynfekujemy i delikatnie bandażujemy. Następnie zawozimy psa do weterynarza. Jeżeli nasz pies jest młody, a od złamania do interwencji medycznej, kość zrośnie się dość szybko. O wiele dłużej będzie się zrastać u psa starszego oraz wtedy, gdy zbyt długo będziemy zwlekać z udaniem się do weterynarza.

Bez względu na to, jak nasz pies cierpi, nie możemy mu podawać żadnych środków łagodzących ból, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Dlaczego? Jeżeli nie będzie odczuwał bólu w chorej łapie, przestanie ją oszczędzać i jego stan się pogorszy. Jeżeli na palcach złamanej łapy pojawił się obrzęk, oznacza to, że lekarz źle założył gips. Jeśli natomiast spod gipsu wydobywa sie nieprzyjemny zapach, mamy do czynienia z rozwijającym się stanem zapalnym. Obie sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji weterynaryjnej

© Załoga Chartykas