Żywienie

Warzywa są nieocenionym źródłem witamin, składników mineralnych, łatwo rozpuszczalnych cukrów, krochmalu, błonnika oraz kwasów organicznych, dlatego powinny stanowić dziesięć procent dziennej porcji pożywienia psa. Jarzyny polepszają znacznie proces trawienia. W psim jadłospisie możemy umieścić: marchew, szpinak, kapustę białą (świeżą, jak i kiszoną), buraki, sałatę, szczaw. Ziemniaki podajemy tylko wtedy, gdy nie możemy ich niczym innym zastąpić. Są one bowiem ciężkostrawne, źle wpływają na przyswajanie witaminy B, same zaś mają największą wartość odżywczą. Podajemy je zawsze świeżo ugotowane i starannie utłuczone, gdyż pies nie gryzie dokładnie pokarmu, a nie rozdrobnionych części roślinnych nie trawi oraz jako dodatek do zup. Musimy jednak uważać, gdyż po ugotowaniu ziemniaki szybko kwaśnieją i nie nadają się już do jedzenia. Biała kapusta jest dość często źródłem witamin C i K. Marchew dostarcza karotenu a buraki – cukrów i pektyn. Buraki jednak musimy stosować bardzo ostrożnie, gdyż podczas stygnięcia po gotowaniu tworzą się szkodliwe azotany, powodujące zatrucia pokarmowe. Nie przygotowujmy buraków na zapas, lecz jeśli już musimy, przechowujmy je koniecznie w lodówce.

W swojej diecie pies potrzebuje także sałaty, szpinaku i wyparzonych, drobno posiekanych młodych pokrzyw. Jeżeli posiadamy psa młodego, przygotowujemy dla niego 20-80g, a jeśli jest to pies dorosły – ok 100g jarzyn dziennie, ale bez ziemniaków. Należy dopilnować, aby warzywa były świeże, bez pleśni i obcych zapachów. Możemy także podać psu dynię w różnych postaciach, oczywiście po oczyszczeniu ze skóry i pestek. Tym daniem sprawimy psu niebywałą przyjemność.

Musimy pamiętać, że nie wszystko, co jest przekąską dla nas musi smakować psu. Nie znaczy to jednak, że nie możemy czasem dać psu czegoś ze stołu, ale pod warunkiem, że jest zdrowy i nieprzekarmiany. Resztki ze stołu nadają się tylko jako dodatek do karmy podstawowej. Kiedy karmimy psa regularnie resztkami ze stołu, zwłaszcza gdy zawierają nieprawidłowo wyważone składniki, ocet, ostre przyprawy i pieprz, skazujemy go na schorzenia jelit i żołądka.

W żywieniu psów korzystamy z różnych dodatków: drożdży, preparatów witaminowych, kurzych skorupek, jaj, soli kuchennej w rozsądnych ilościach. Do szczenięcego pokarmu dziennie podajemy 5 – 10g, do pokarmu psów dorosłych – 20 – 30g drożdży piekarniczych i piwnych jako źródło pełnowartościowego białka i witamin z grupy B. Gdy w karmie jest za mało witamin, stosujemy specjalne preparaty. Zaleca się je szczególnie dla suk szczennych i karmiących. Należy ściśle przestrzegać wskazówek podanych na ulotkach, warto też zasięgnąć rady weterynarza.

© Załoga Chartykasa