Rozwój psa

Faza defensywna rozpoczyna się w siódmym tygodniu życia szczenięcia. W tym okresie szczenię staje się ostrożne i nieufne, podchodzi do wszystkiego z dystansem. Wszelkie złe doświadczenia, które zapamięta będąc między siódmym, a jedenastym tygodniem zapamięta na całe życie. To właśnie wtedy większość psów opuszcza matkę i rodzeństwo oraz wprowadza się do nowego domu. Ważne jest, żeby nie popełniać wówczas błędów w wychowaniu i socjalizacji, gdyż mogą one odbić się na późniejszym zachowaniu psa i jego charakterze. W etapie tym szczeniak uczy się żyć wśród ludzi. Dobrze jest w tej fazie rozwoju przeprowadzić niestresujące testy charakteru szczeniąt, pozwalające określić temperament i dziedziczne skłonności malca bardzo różne u poszczególnych szczeniąt w miocie.

Testy psychiczne przeprowadzone z mniej więcej 7 tygodniowymi maluchami są najbardziej miarodajne, bowiem w tym wieku szczenię ma niewielką ilość zachowań nabytych, a ich reakcje odzwierciedlają głównie odziedziczone skłonności. W nowym domu kontakty z domownikami i obcymi ludźmi powinny być tak sympatyczne jak to tyko możliwe. Należy unikać zbyt ostrego karcenia malca zarówno krzykiem jak i za pomocą kar fizycznych Pomiędzy 8 a 11 tygodniem szczeniak poznaje uczucie strachu i jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy, a wyprowadzenie go z tego stanu jest zwykle trudne. Należy bardzo delikatnie traktować malca w tej fazie rozwoju, chroniąc go przed wszelkiego rodzaju urazami, a jednocześnie umożliwić mu doświadczenie różnorodnych pozytywnych doświadczeń w wielu miejscach i z wieloma ludźmi (ważna jest np. pierwsza wizyta u lekarza weterynarii około 12 tygodnia, kiedy to lekarz nie dokonując przykrych zabiegów obejrzy psa i go pogłaska).

Psy z pseudo hodowli trzymane w kojcach i pozbawione w tym okresie kontaktów z człowiekiem, trafiające do nowych właścicieli po 14 tygodniu życia zdradzają objawy kenelozy – syndromu pozbawienia bodźców w wieku szczenięcym. Mają ogromne kłopoty w nawiązaniu kontaktu z człowiekiem i są wyjątkowo mało odporne na stres. Dobrze czują się natomiast w towarzystwie innych psów.

© Załoga Chartykasa