Psie sporty

Agility, to sport, w którym pies prowadzony przez właściciela za pomocą komend wydawanych ręką i komend głosowych musi pokonać specjalny tor. W Polsce w skład tego toru wchodzą: slalom, huśtawka, stacjonaty (hopki), palisada, kładka, skok w dal, tunel sztywny oraz rękaw.

Pies musi przebiec przeszkody w odpowiedniej kolejności, dlatego przed startem przewodnicy są zaznajamiani z kolejnością. Należy też zaliczyć tak zwane sfery kontaktu, które pies musi dotknąć chociażby jedną łapą. Psy są oceniane w odpowiednich kategoriach: small (mały), medium (średni) i large (duży). Przeszkody także dostosowane są do wielkości psa (np. york nie będzie skakał przez przeszkody umieszczone dla huskiego).

Rasy dobrze sprawdzające się w tym sporcie to np. chiński grzywacz, jack russell terrier, owczarek belgijski, border collie, parson russell terrier, golden retriever, labrador retriever, owczarek szetlandzki, owczarek australijski, ale tak na prawdę każdy może się zmierzyć w tym sporcie ze swoim pupilem.

Pierwotnie sport ten zyskał popularność jako przerywnik w czasie zawodów jeździeckich, lecz teraz zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Według regulaminu agility, zatwierdzonego przez FCI, nie mogą brać udziału w zawodach psy: chore, z dysplazją, urazami oraz suki ciężarne.

© Załoga Chartykasa