O psie

U większości psów sierść jest zrzucana dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień, i trwa to około  miesiąca. W tym okresie stary włos wypada i rośnie na jego miejscu nowy, bardziej gęsty na jesieni i „lżejszy” na wiosnę. U zwierząt dziko żyjących linienie uwarunkowane jest zmianami klimatycznymi. Z kolei udomowione psy krótkowłose, jak na przykład boxer czy dog niemiecki, nie zmieniają włosa tak regularnie. Stosunkowo niewielka liczba włosów odnawia się stopniowo przez cały rok, dlatego w zimie psy te potrzebują dużo ciepła. Pudle natomiast, nigdy nie zmieniają sierści.

Psy maja gruczoły potowe rozsiane na całym ciele, zwłaszcza na poduszeczkach łap: gruczoły te produkują wydzielinę natłuszczającą skórę, ale nie uczestniczą w termoregulacji.

 
© sannas.deviantart.com /  bubumo.deviantart.com

Znane są przypadki, gdy przestraszony pies zostawia mokre ślady na posadce: jest to symptom napięcia nerwowego, które spowodowało nadmierne pocenie; proces ten ma jednak bardzo niewielki udział w obniżaniu temperatury skóry. Kiedy natomiast jest bardzo gorąco i pies ma potrzebę regulacji temperatury, zieje otwarta kufą z wyciągniętym językiem, dzięki czemu dochodzi do intensywnego wyparowania płynów na błonach śluzowych i języku, co powoduje obniżenie temperatury krwi, która krąży w gęstej sieci naczyń włosowatych.

© Załoga Chartykasa