Rasy niezarejestrowane przez FCI

Niezarejestrowany / USA

Alaskan klee kai zostały wyhodowane w Wasilli znajdującej się na Alasce w połowie lat siedemdziesiątych XX. wieku. Jej pomysłodawcą jest Linda S. Spurlin oraz jej rodzina, zainspirowani przypadkowym skojarzeniem alaskan husky z małymi psami. Do utworzenia klee kai’ów użyto między innymi syberian husky’ch, psów w typie alaskan husky oraz miniaturek – schipperke i american eskimo, aby zmniejszyć rasę unikając karłowatości. Sama nazwa klee kai pochodzi z języka indiańskiego i oznacza po prostu małego psa.

szczeniak klee kai © psy-pies.com

Klee kai są stosunkowo młodą rasą, a co za tym idzie praktycznie nie znaną i bardzo rzadką. Poza USA jest praktycznie nieznana, ale zyskuje zainteresowanie głównie dzięki swym rozmiarom. Często nazywany miniaturowym husky’ym, jednakże z wyglądu bardziej jest podobny do alaskan malamute, niż husky’ego. Mają czarną maskę wokół oczu, które mogą mieć trzy kolory: niebieskie, brązowe lub różnokolorowe jak u husky’ch. Wyróżnia się trzy wielkości: toy, miniaturowy i standardowy, o sierści długiej albo krótkiej.

Psy te są bardzo energiczne, aktywne i inteligentne. W przeciwieństwie do husky’ch, klee kai były hodowane dla wyglądu i jako psy do towarzystwa. Są ciekawskie i lubią zwiedzać podczas spacerów, nie mają jednak skłonności do włóczęgostwa, nie ma więc obawy, że gdzieś nam ucieknie. Bywają nieufne i z rezerwą podchodzą do obcych. Dla swoich podchodzą z radością i miłością, kochają swoje stado całym sercem.

© wikipedia.com

Pragną miłości o towarzystwa człowieka, uwielbiają przebywać w jego towarzystwie. Zrobią wszystko, by zadowolić właściciela, warto to wykorzystać w sportach, na przykład obedience. Mają tendencję do posłuszeństwa, uczą się szybko i bardzo chętnie, jeśli właściciel nagradza go za każdą dobrze zrobioną rzecz. Świetnym napędzaczem jest jedzenie, za które dałyby się pokroić.

U klee kai trzeba zwrócić szczególną uwagę na socjalizacje, gdyż mają silne skłonności do dominacji i zaciekle bronią swojego terytorium. Należy też co jakiś czas powtarzać z nimi treningi i zabierać w nowe miejsca – zaniechanie tego sprawi, że staną się nieśmiałe i wycofane. Dobrze też odnajdą się w mieście, jeśli zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli mamy dom, możemy trzymać go na dworze (nie zapominajmy, aby nie zostawiać go samego 24/7 – musi mieć z nami kontakt!), jeśli zapewnimy mu dobrze ocieploną przestrzenną budę.

odmiany barwne klee kai © nornirkleekai.com

Nazwy: Alaskan klee kai, mały pies eskimoski, klee kai, mini alaskan husky, AKK, często zwany miniaturowym husky.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: toy: max 33 cm, około 4,5 kg.miniaturowy: 33-38 cm, 4,5-7 kg.

standard:38-43 cm, 7-9 kg.

Długość życia: około 14 lat.
Umaszczenie:  czarno-bały, szaro-biały, rudo-biały, biały.

© Załoga Chartykasa