Pozostałe

Posiadacz pudla powinien wiedzieć, iż pielęgnacja go, to rzecz niezwykle pracochłonna.

C Z E S A N I E

Pudla trzeba czesać dość często, jednakże nie codziennie. Trzeba to robić powoli i dokładnie. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu, by za jednym zamachem wyczesać całego pudla  (mowa tu o pudlach średnich i dużych), powinniśmy rozłożyć to na kilka dni. Teoretycznie powinniśmy czesać pudla co kilka dni. Pozwólmy sierści się skudlić, ale nie za bardzo, by nie niszczyć włosia grzebieniem. Częstotliwość czesania pudla zależy od jego wieku, rodzaju sierści lub pogody.

R O Z C Z E S Y W A N I E

Musimy zadbać o to, by na sierści pudla nie utworzyły się kołtuny. Jeżeli jedna zdarzy się nam małe niedociągnięcie i taki kołtun się pojawi, nie wpadajmy w panikę. Wręcz przeciwnie – uzbrójmy się w cierpliwość i zabierzmy za jego rozczesywanie.

Do rozwiązania kołtuna będą nam potrzebne przede wszystkim palce, grzebień o długich, rzadkich i metalowych zębach oraz szczotka. Na początku delikatnie czeszmy kołtun jednym zębem, rozdzielając włos od włosa. Uważajmy, by ich nie wyrwać. Jeśli mamy przeczucie, że owszem, rozwiążemy kołtun, ale wyrwiemy przy tym sporo włosów, nasączmy go specjalnym preparatem. Kiedy uda nam się palcami przeczesać kołtun, spróbujmy grzebieniem rozczesać go na jeszcze drobniejsze pasemka, a w końcu normalnie przeczesać.

© dreamydoodles.com

K Ą P I E L

Kąpiemy go w razie potrzeby. Kąpanie pudla stosunkowo nie różni się od kąpieli innych psów. Musimy tylko uważać, aby woda nie dostała się do psich uszu (jeśli tak się stanie, a pies zacznie trzepać uchem, pozwólmy mu na to) i żeby pies nie wyskoczył nagle z wanny i nas nie przewrócił.

S U S Z E N I E

Używamy do tego suszarki. Musi mieć ona dużą moc i siłę podmuchu, regulowaną temperaturę oraz termostat zapobiegający przegrzaniu się suszarki. Główną zasadą suszenie jest prostowanie włosa, bo tylko taki włos możemy w miarę równo przyciąć. W trakcie suszenia w celu pozyskania pożądanego efektu przeczesujemy włos na przemian szczotką lub grzebieniem. Musimy uważać, aby włos wysechł całkowicie, gdyż nawet najmniejsza ilość wilgoci może go z powrotem skręcić.

© Załoga Chartykasa