Sport

© houseofhug.pl

Flyball, to sport, w którym pies po przebiegnięciu toru złożonego z różnych przeszkód, naskakuje na wyrzutnie, w zależności od masy ciała i wielkości, łapami lub całym ciałem, łapie piłkę i w jak najkrótszym czasie wraca do swojego opiekuna. Sport uprawia się w drużynach składających się czterech do sześciu psów.

Długość całego toru wynosi około szesnastu metrów. Flyball jest idealnym sportem dla psów bardzo aktywnych, jak border collie, czy teriery. Dobrze czują się w nim także owczarki, mieszańce, czy golden retrievery, ostatnio sporą popularność zdobywają whippety.

© wikipedia.com

Powstał on z pomysłu Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który w latach siedemdziesiątych wynalazł wyrzutnię piłek tenisowych. Flyball zyskał nawet nazwę psiej sztafety.

Opiekunowie psów podczas trwania wyścigu pozostają poza linią startu-mety. Rywalizujące zespoły ścigają się na sąsiadujących torach, co niestety może rozpraszać startujących zawodników. Wygrywa drużyna, która najszybciej i najbardziej poprawnie (lub z jak najmniejszą liczbą błędów) wykona zadanie. Wysokość przeszkód zależy od wysokości w kłębie najniższego psa w drużynie.

© Załoga Chartykasa