Psy w służbie człowieka

© pitt.edu

Dogoterapia, to metoda leczenia osób niepełnosprawnych, w której rehabilitantem jest nie człowiek, ale jego najlepszy przyjaciel – pies. Metoda ta sprawdza się też idealnie w przypadkach osób starszych, samotnych… Powszechnie wiadomo, że dotyk psa jest kojący, uspokaja, obniża ciśnienie, wywołuje uśmiech na naszych twarzach.

To zbiór ćwiczeń i zabaw z psami, który wspomaga rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych dotkniętych takimi chorobami jak autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenia umysłowe, czy niedowład kończyn. Poprzez kontakt z psem (przytulanie go, głaskanie) niepełnosprawne osoby rozluźniają się, zapominają o swoich problemach i dzięki temu chętniej wykonują ćwiczenia zalecane przez rehabilitantów.

© petfinder.com

Pies – terapeuta sprawdza się tak głównie dlatego, że w przeciwieństwie do człowieka zaakceptuje każdego i niczego nie zabroni. Sprawdzają się tutaj bardzo różne rasy, jednak te najczęściej spotykane, to labradory, goldeny, malamuty, husky i samoyedy. Dogoterapeuta musi być:

  • odpowiednio przeszkolony i posłuszny
  • łagodny i akceptujący obcych
  • zdrowy i czysty
  • kochający pieszczoty i nastawiony na współpracę.
© Załoga Chartykasa