Rasy niezarejestrowane

Niezarejestrowany / Finlandia

Tamaskan, w oryginalnym brzmieniu Tamaskan Dog, to duży i silny pies stworzony poprzez skrzyżowanie ze sobą alaskan malamute’a i syberian husky’ego. Ten ponad siedemdziesięciocentymetrowy pies występuje w charakterystycznym umaszczeniu. Jasno- do ciemnoszarego czapraka z jasnym czaprakiem. Zdarza się także, iż pojawia się odcień rudego, jednakże zawsze dostrzeżemy charakterystyczną wilczą maskę. Głęboko osadzone, lśniące oczy są koloru ciemnego brązu do jasnej żółci, jednakże, co ciekawe, nigdy nie znajdziemy tamaskana z oczami niebieskimi.

© wikipedia.en

Pierwotnie były to psy zaprzęgowe i do dziś świetnie się sprawdzają na tym gruncie. Odnajdują się także w agility, czy próbach pracy. Choć ich populacja na całym świecie nie przekracza 3000 sztuk, obserwuje się rosnące zainteresowanie nimi. Nic dziwnego, skoro pierwsze psy tej rasy przyszły na świat dopiero w 2002 roku! Do USA dotarły trzy lata później, a już w 2007 roku można było kupić tam pierwsze szczenięta. Od samego początku zwierzęta były staranie selekcjonowane, jednakże wzrost popularności zawsze oznacza problemy. Miłośnicy rasy mocno sprzeciwiają się masowej hodowli tamaskanów, bojąc się, do czego może to doprowadzić. O rasę dba przede wszystkim Tamaskan Dog Register oraz kilka klubów hodowców.

Tamaskany, to świetne psy rodzinne i towarzyszące – uwielbiają dzieci i inne zwierzęta, także koty. Dogadają się nawet z jeszcze mniejszymi domownikami, jak świnki morskie, króliki, a nawet papugi. Z drugiej strony jednak, podobnie jak utonagany, kompletnie nie nadają się do zostawiania ich samych sobie – pojawiają się zachowania destrukcyjne, chęć ucieczki, wycie. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie z nimi przebywać, warto zakupić parę lub innego psa do towarzystwa.

© grafika google

Nie nadają się na obrońców – prędzej włamywacza zaliżą niż zaczną na niego szczekać, może się jednak nauczyć szczekania od innych psów. Problemem jest także zamiłowanie do kopania dołów, jeśli więc mamy ogródek, musimy go dobrze zabezpieczyć, aby pies nie odkrył tajnego przejścia pod płotem oraz ciągnięcie na smyczy. Dlatego istotne jest, by szkolić go od samego początku, aby wyeliminować ten problem oaz nauczyć go wracać na zawołanie.

Nazwy: Tamaskan, tamaskan dog, tam, tamaskan husky, tamaskankoira,
Przeznaczenie pierwotne: pies pociągowy.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 25-43 kg, 61-84 cm.
Długość życia: 14-15 lat.
Umaszczenie:  wilcze, rudoszare, czarnoszare, charakterystyczna wilcza maska.
© Załoga Chartykasa