Rasy niezarejestrowane

Niezarejestrowany / Wielka Brytania

Choć utonagany bardzo przypominają wilki, są w rzeczywistości mieszanką trzech ras – alaskan malamute, owczarka niemieckiego i syberian husky’ego. Pierwowzór rasy powstał na bazie pięciu psów nieznanego pochodzenia, zaimportowanych do Wielkiej Brytanii w 1987 roku. Założycielem i pierwszym psem użytym w hodowli był Buck, wyglądający jak Alaskan Malamute. Te szczenięta po nim, które miały wilczy wygląd, były wykorzystywane do dalszej hodowli.

© pets4homes.co.uk

Nazwa rasy pochodzi prawdopodobnie z indiańskiej powieści „Chinook”, gdzie Ut!ô’naqan znaczy duch wilka. Są to psy, których na dobrą sprawę nie nazwie się ani średnim, ani dużym, gdyż są na granicy. W zamyśle mają jak najbardziej przypominać wilka. Psy te mają grubą podwójną szatę, która świetnie chroni w zimie, ale może być bardzo problematyczna latem, gdyż psy te ciężko znoszą upały i mają problem z chłodzeniem się. Jeśli nie zadbamy o niego latem, może się przegrzać i dostać udaru!

Pomimo takiej różnorodności w pochodzeniu, jest to pies zrównoważony i pewny siebie. Są dobrymi psami rodzinnymi, ale nie nadają się dla tych rodzin z małymi dziećmi. Mają bardzo wysoki instynkt stadny, dlatego nie powinno się ich trzymać samych, najlepiej pomyśleć o drugim psie do towarzystwa. Niestety źle socjalizowany utonagan może wykazywać agresję w stosunku do innych psów. Potrzebuje solidnego i konsekwentnego szkolenia od pierwszego dnia, kiedy jest z nami.

© dog-learn.com

Są inteligentne, lubię się uczyć i przychodzi im to z łatwością. Można z nimi uprawiać psie sporty, ale także pomyśleć o szkoleniu w kierunku ratownictwa czy przewodnika. Wszystko zależy od naszego podejścia do psa i poziomu szkolenia, jaki jesteśmy w stanie zapewnić.

Problemem dla osób mieszkających w miastach może być jego hałaśliwość, gdyż utonagany głośno szczekają podczas zabaw. Jeśli zbyt długo są pozostawione same, mogą przejawiać zachowania destrukcyjne i uciekać. Nie są to co prawda psy zalecane do mieszkań, ale dostosują się, jeśli je odpowiednio wyszkolimy i zaspokoimy jego potrzeby. Należy też pamiętać, iż są one aktywne i potrzebują zajęcia.

© warrenphotographic.co.uk

Nazwy:  Utonagan.
Przeznaczenie pierwotne:  do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa
Wielkość i waga:  58-71 cm, 25-41 kg.
Długość życia:  10-15 lat
Umaszczenie:  srebrno-szare, kremowe, brązowe z czarnym nalotem, charakterystyczna czarna maska.

© Załoga Chartykasa