Pierwsza pomoc

 

Kiedy dochodzi do zadławienia?

Pies może zadławić się różnorodnymi rzeczami – może mu utknąć w gardle patyk, piłka, większy kawałek jedzenia… W przypadkach delikatniejszych pies jest ma obolałą szyję, krztusi się i ma ślinotok. W gorszych przypadkach zaczyna się dusić, ma problemy z oddychaniem, gdyż przedmiot blokuje dopływ powietrza. W najgorszym przypadku nasz pupil zwyczajnie się udusi.

Jak pomóc?

Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, musimy psu jak najszybciej pomóc, by cała ta „zabawa” nie skończyła się tragicznie. Otwieramy pysk i bardzo delikatnie staramy się wyjąć utkwiony przedmiot. Jeśli są jakieś problemy, możemy dopomóc się pęsetą, ale ostrożnie! Jeśli jest to mały czworonóg, należy go chwycić za tylne łapy, unieść głowę do góry i kilkakrotnie potrząsnąć. Oczywiście bez przesady i z wyczuciem! Gdy to nie pomaga, musimy się natychmiast udać do lekarza weterynarii. Tam pies otrzyma specjalistyczną pomoc. Pamiętajmy, by nie robić nic na siłę, chyba, że pies się dusi.

Jak zapobiec?

Kupujmy większe zabawki, są o wiele lepsze i istnieje o wiele mniejsze ryzyko, że psiak ją połknie. Nauczmy też psa jeść wolno, by przypadkiem nie udławił się podczas jedzenia. Gdy to nie skutkuje, podawajmy mu małe porcje pokarmu, za to nieco częściej.

© Załoga Chartykasa