Wybór psa

Zdecydowaliśmy już skąd bierzemy psa, jakiej będzie płci. Czas na jedno z ważniejszych pytań, dotyczący wyboru psa. Wziąć szczeniaka, czy może lepiej psa już dorosłego, a przynajmniej starszego?

Szczeniak

Prawdziwą radość sprawia nam patrzenie, jak taka mała, puchata kuleczka powili się rozwija, dostarczając nam niezapomnianych wrażeń. Musimy jednak pamiętać, że wychowywanie szczeniaka, to nie lada wyzwanie. Musimy go nauczyć podstawowych komend, takich jak reagowanie na imię, ‚siad’, czy ‚do nogi’, a także załatwiania się na dworze i chodzenia na smyczy. Wszelkie błędy zostaną w pamięci psiaka i trudno będzie oduczyć go nabytych wówczas nawyków. Trzeba liczyć się z tym, że będzie brudził na podłogę, gryzł meble, a zostawianie go bez stałego nadzoru jest raczej niemożliwe.

Jednak są i plusy – to my decydujemy, jaki będzie nasz pupil. Z dumą będziemy patrzeć na niego w przyszłości, wiedząc, że jest jaki jest właśnie dzięki nam. Nie ominiemy żadnych ważniejszych epizodów z życia malucha.

Pies dorosły

Opiekowanie się szczeniakiem dla osoby starszej lub mającej mniej czasu może być kłopotliwe, warto więc zastanowić się nad wzięciem dorosłego psa, na przykład ze schroniska. Nigdy jednak nie wybieraj psa na własną rękę, porozmawiaj z pracownikami i dokładnie opisz, jakiego psa szukasz, wskaż też te, które przypadły ci do gustu. Dorosły pies ma już ukształtowany charakter i nie uczy się tak szybko jak szczeniak, ale jeśli okażesz cierpliwość, stanie się on twoim najlepszym przyjacielem, a nauka nowych sztuczek będzie świetną zabawą.

© Załoga Chartykasa