Zdrowie

Wbrew pozorom alergia to poważna sprawa. Jeżeli nic z nią nie zrobimy narazimy pupila na cierpienie, a nas samych na duże koszty. To właśnie z jej powodu coraz więcej zwierząt trafia do gabinetów weterynaryjnych. Psy reagują na alergie zupełnie inaczej niż ludzie ponieważ mają mniej komórek tucznych w obrębie układu oddechowego. U ludzi alergia przejawia się poprzez objawy astmatyczne, u psów atakuje skórę. Skóra na głowie, w okolicach małżowin usznych i warg robi się czerwona, pojawiają się też tak zwane wykwity pierwotne. Występuję zapalenie spojówek i atopowe zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Ponadto stanem zapalnym objęta jest też skóra na psim brzuchu, na bokach ciała i między palcami. Tą chorobą są szczególnie narażone takie rasy, jak foxterrier, cairn terrier, terier szkocki, terier walijski, shar pei, lhasa apso, dalmatyńczyk, boxer, bullterrier, buldog angielski, buldog francuski i mops.

Alergenami, czyli czynnikami, które są odpowiedzialne za alergię mogą być na przykład pyłki, czyli inaczej mówiąc białka drobnocząsteczkowe. W Polsce wyróżniamy trzy sezony, w których może taka alergia wystąpić:

  • połowa lutego do połowy maja – pylą drzewa liściaste
  • koniec maja do połowy lipca – pyłki między innymi trwa i żyta
  • lipiec do połowy listopada – pyłki chwastów.

Oprócz pyłków niebezpieczne jest też wdychanie kulek kałowych roztoczy (martwy, złuszczony naskórek ludzi i zwierząt). Dlatego należy często i bardzo starannie odkurzać pomieszczenia, w których przebywamy wraz z pupilem. Inna alergia, najczęściej spotykana, to tak zwane „alergiczne pchle zapalenie skóry. W tym przypadku alergen znajduje się w pchlej ślinie.

Pies może także nabawić się alergii leżąc stale na betonie (znajduje się w nim silny alergen – chrom). Często też przyczyną alergii kontaktowej są nikiel, kobalt, guma, czy różnego rodzaju plastiki. Pies może uczulić się bawiąc się swoją ulubioną zabawką, albo jedząc z miski. Ponadto przyczyną alergii mogą być niektóre obroże metalowe i przeciwpchelne.

Na alergie pokarmowe najczęściej narażone są zwierzęta między czwartym, a szóstym miesiącem życia. W jej wyniku przerzedza się włos, pojawiają się strupy i wypryski. Zdarza się, że reakcja jest natychmiastowa. W takich wypadkach pies „puchnie w oczach” i konieczna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.

Atopowe zapalenie skóry można jednak wykryć testem opierającym się na badaniach klinicznych, obserwacji i wyniku testu alergicznego. Aby wynik był dobry, nie możemy podawać zwierzęciu leków kortykosterydowych (4 tygodnie przed) ani hormonów płciowych (4 miesiące przed).

© Załoga Chartykasa