Pierwsza pomoc

Zazwyczaj wymioty są następstwem chorób układu pokarmowego (zakażenia bakteryjne, wirusowe lub zatrucia). Mogą być też reakcją na lek, następstwem łapczywego połykania pokarmu, czy przejedzenia. Ponadto wymioty pojawiają się także przy schorzeniach gardła, krtani czy choroby lokomocyjnej, przy zapaleniu mózgu, uszkodzeniach móżdżku, zapalenia ucha środkowego…

Jeśli wymioty psa są intensywnie żółtej barwy, są spienione i pozbawione na wpół strawionego pokarmu, jest to wynikiem nadkwasoty żołądka. Zwykle świadczy to o złym żywieniu psa, ale może być to też wynikiem wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Ten rodzaj wymiotów spotyka się także w przypadku kamicy żółciowej. Duży problem mamy, gdy w wymiotach pojawi się krew lub jej skrzepy. Bez względu na to, co w nich widzimy, musimy się udać do weterynarza, gdyż pies może potrzebować natychmiastowej pomocy.

Gdy wymiotowanie naszego psa zdarzyło się jednokrotnie, to jest to zapewne skutek niestrawności. W takich przypadkach warto zastosować całodobową głodówkę. Nie zapominajmy jednak, że pies musi mieć stały dostęp do wody! Po zakończeniu głodówki zaczynamy od podawania lekkostrawnych pokarmów, np. ryż z dodatkiem drobiowego mięsa i marchewki. Gdy jednak do wymiotów dochodzi często, należy udać się do lekarza weterynarii, by ten zbadał ich przyczynę.

© Załoga Chartykasa