Sport

Tug o’ war (pisane również Tug of War, w skrócie TOW), jest konkurencją przede wszystkim bardzo starą wśród ludzi, wykorzystywaną chętnie na zlotach rodzinnych czy różnego rodzaju imprezach masowych, gdzie dwie drużyny stają nad basenem z wodą lub dziurą wypełnioną błotem i cała zabawa polega na tym, by… do niej nie wpaść. 

Najogólniej rzecz biorąc, konkurencja ta polega na przeciąganiu liny przez dwa psy i wygrywa ten, który wyszarpie ją pierwszy. Zazwyczaj walczą ze sobą psy o zbliżonej wielkości i masie, aby żaden z nich nie miał przewagi nad drugim i by było to sprawiedliwe.  Najczęściej obserwuje się tutaj psy bullowate, ale nie jest to regułą, gdyż do tej konkurencji może stanąć każdy pies.

© sannas.deviantart.com

Przeciągnie liny jest przede wszystkim testem na sprawdzenie charakteru, ale także siły psa. Gdy my sami przeciągamy z psem szarpak, może stać się to także próba dominacji. Najważniejsze w tym sporcie jest, aby dobierać psy zbliżone do siebie wagowo oraz ich nie przeciążać na treningach! jest to bowiem bardzo męczący i wymagający sport, a podczas szarpania się napięte są wszystkie mięśnie. Źle przygotowany, a także zmęczony pies łatwo może doznać kontuzji.

Trudno też powiedzieć, ile może trwać konkurencja, gdyż co silniejsze pst potrafią walczyć o linę nawet kilka godzin! Przy tak intensywnym wysiłku jeden, góra dwa treningi w tygodniu w zupełności wystarczą i nie możemy zapominać o porządnej rozgrzewce, ale także o wypoczynku po każdym treningu i zawodach.

© Załoga Chartykasa