Ciekawostki

 • Psy, podobnie zresztą jak i koty, są bardzo wyczulone na drgania. Potrafią wyczuć trzęsienie ziemi dużo wcześniej, niż człowiek wyczuje jakiekolwiek drgania. Co ciekawe, wyczuwają tylko te, które zwiastują groźne trzęsienia. Są w stanie odróżnić nieszkodliwe drgania od poważnego niebezpieczeństwa.
 • Niezwykła bronią psa są jego zęby. Może się to wydać niesamowite, ale zwykły mieszaniec ważący około dwudziestu kilogramów jest w stanie ugryźć z naciskiem 165 kg. Przeciętny człowiek ugryzie z naciskiem 20-29 kg, a wyjątkowo silny osobnik 73 kg.

Czy wiedziałeś, że…?

 1. Psy widzą w pastelowych kolorach.
 2. Mają doskonały wzrok. Potrafią dostrzec ruch innych psów lub ludzi z odległości jednego kilometra.
 3. Posiadają 40 razy więcej komórek węchowych niż ludzie (Pies posiada ich 200 milionów, a człowiek zaledwie 50 milionów).
 4. Uważamy,ze pies jest stary, gdy ma ponad 12 lat, a tak naprawdę zaczynają siwieć w wieku 5 lat.
 5. Dorosłe psy mają 42 zęby, podczas gdy młode tylko 32.
 6. Amerykański Kennel Club pierwszą oficjalną rasę zarejestrował w 1858 roku.
 7. Psy, które na co dzień widzimy są zwierzętami udomowionymi podczas gdy psy dingo, to zwierzęta dzikie. Tak naprawdę dingo, to psy zdziczałe.
 8. Kennel Club jak dotąd uznał 164 rasy. FCI uznało ich 365.
 9. Skye terrier powstał cztery wieki temu. Pierwotnie towarzyszył rodzinie królewskiej na angielskim dworze.
 10. Za najszybszego psa uznaje się greyhounda. Potrafi on osiągnąć prędkość do 100km/h.
 11. Nowo narodzone szczenię śpi przez 90% doby. Pozostałe 10% przeznacza na pobieranie od matki pokarmu.
 12. Każdy rasowy pies powinien posiadać tatuaż, czy to w uchu, na pachwinie, czy na udzie.
 13. W ciągu jednego roku 10 000 zwierząt jest używanych jako zwierzęta doświadczalne, a kolejnych 100 000 porzucanych przez właścicieli.
 14. Chihuahua, to najmniejszy pies świata. Szczenię tej rasy spokojnie mieści się w szklance.
 15. Wilczarz irlandzki jest najwyższym psem świata. Średnio jego wysokość w kłębie to około 78 cm, ale niektóre psy dochodziły do ponad 1 metra w kłębie. Co ciekawe, w Księdze Rekordów Guinesa jako największy pies świata został zapisany dog niemiecki.
 16. Z kolei najcięższym psem jest mastif angielski, ważący ponad 80 kg. Wile psów tej rasy przekracza jednak wagę 100 kg.
 17. Za najspokojniejszą rasę świata uznano golden retrievera.
 18. Najbardziej wszechstronną rasą jest owczarek niemiecki. Sprawdza się on nie tylko jako wspaniały domownik, ale także praktycznie w każdej dziedzinie, do jakiej się go przydzieli.
 19. Najmądrzejszą rasą został obwołany border collie. Nieustannie zajmuje pierwsze miejsce na liście. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazły się także pudel, owczarek niemiecki, golden retriever, doberman, owczarek szetlandzki, labrador retriever, papillon, rottweiler i australian cattle dog.
 20. Najostrzejszym psem jest petterdale terrier, pewien osobnik w ciągu zaledwie 40 sekund zabił 100 szczurów. Z kolei najostrzejsze zęby ma sznaucer miniaturowy.
 21. Chiński grzywacz, jak każda naga rasa, w wersji owłosionej i bezwłosej, jednakże nie można skrzyżować ze sobą dwóch psów owłosionych. Dlaczego? Kwestia genetyki – gdy skrzyżujemy ze sobą dwa owłosione psy, to wszystkie szczenięta będę owłosione. Nie wolno krzyżować też dwóch psów nagich – wszystkie szczeniaki urodzą się martwe.
 22. Odbywająca się co roku w Nowym Jorku wystawa psów Wetminster zgłoszenia psów przyjmuje zaledwie przez jedną godzinę.
 23. Wystawa Crufts, odbywająca się w Wielkiej Brytanii gości za każdym razem kilkadziesiąt tysięcy wystawianych psów.
 24. Agility, to sport uniwersalny, w którym sprawdzi się każdy pies. Nawet ten wyjątkowy malutki (kategoria „mini”) i wyjątkowo duży (kategoria „maxi”).
© Załoga Chartykasa