VIII grupa FCI

FCI 298/VIII.3  |  Włochy

Lagotto romagnolo, to stara rasa, doceniana już w średniowieczu. Pochodzi z Romagna, sub rejonu Włoch. Nazwa rasy oznacza „Pies wodny z Romagna”. Dzięki swojej nieprzepuszczającej wody i powietrza szacie świetnie nadaje się do pracy w każdych warunkach, także zimą. Posiada doskonały węch, który od XIX wieku wykorzystywany jest do wyszukiwania trufli – rzadkich i niezwykle cenionych w kuchni grzybów.

Jest to pies żywy i pojętny, bardzo lubi pracować, mówi się o ich charakterze „will to please”, bo zrobią niemalże wszystko, by zadowolić swego opiekuna. Może być to zaskakujące, że w tak małym ciałku mieści się tak wiele energii, ale otwiera to drogę do wielu sportów dla aktywnych osób. Można spróbować z nim sił w agility czy obedience, tropieniu, aportowaniu, szkoleniu na psa towarzyszącego, ratowniczego, dogoterapii.

Z drugiej strony musimy pamiętać, ze nie jest to pies, który będzie siedział w domu, musimy pamiętać, żeby zapewnić mu ruch i zajęcie. Wymaga też stałego kontaktu z człowiekiem, gdyż kocha go całym sercem.

Lagotto mają dwie ogromne zalety – są doskonałymi psami rodzinnymi i świetnie dogadują się z dziećmi. Znoszą nawet te mniej delikatne zabawy młodszych domowników, a dla starszych będą kompanami niekończących się zabaw. Drugą jest fakt, że nie linieje, więc jest alternatyw dla alergików, którzy już stracili nadzieję na psa. Trzeba tylko pamiętać, aby raz na jakiś czas zabrać go do fryzjera w celu podcięcia sierści.

    Czasami są trochę uparte, ale na ogół posłuszne, inteligentne i czułe. Ma naturalny. Ma naturalny talent do rewirowania i  doskonały bardzo czuły węch, co sprawiło, że stał się wspaniałym psem na trufle, bardzo docenianym w tym środowisku. Jego instynkt łowiecki w dużym stopniu wygasł, dlatego podczas pracy nie daje się zwieść przez zapachy dzikiej zwierzyny. Jednakże każdą skłonność do polowania należy konsekwentnie od początku tłumić.

    Jedyne, do czego lagotto się w ogóle nie nadają to szkolenie obronne – są całkowicie pozbawione agresji.
Nazwy: Lagotto romagnolo, Romagna water dog, water dog of romagna, romański pies wodny.
Przeznaczenie pierwotne:  pies do polowań na ptactwo wodne.
Przeznaczenie obecne:  pies do szukania trufli.
Wielkość i waga: 11-16 kg, 41-48 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  brudno-biały (bianco), brązowy (marrone), biało-brązowy (bianco-marrone), pomarańczowy (arancio)
biało-pomarańczowy (bianco-arancio), posiwiały brązowy (roano-marrone).
© Załoga Chartykasa