VIII grupa FCI

FCI 123/VIII.2  |  Wielka Brytania

Field spaniel wyglądem bardzo przypomina swojego znanego kuzyna – angielskiego cocker spaniela. Jest od niego jednak o wiele bardziej masywny i mniej znany, a także bardziej zrównoważony. Wykorzystuje się go do polowań, ale na terenach naturalnych, nie tych zmienionych przez człowieka.

© nextranks.com

Fieldy są psami posłusznymi, łagodnymi i całkowicie pozbawionymi agresji, co skreśla je z listy potencjalnych psów stróżujących.  Są inteligentne i dość szybko się uczą, pod warunkiem, że jesteśmy konsekwentni. Nie cierpią zamknięcia, izolacji i przebywania z dala od swoich ludzi, których kochają najbardziej na całym świecie. Wydają się najszczęśliwsze, gdy mają zadania do wykonania, a jeszcze lepiej, gdy tym zadaniem uszczęśliwią swojego pana.

Jest to typowy pies kochający cały świat – wita się z każdym napotkanym człowiekiem, przymila się, prosi o pieszczoty, jest bardzo ufny. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami, a także z dziećmi. Będzie dla nich dobrym towarzysze m zabaw i wędrówek, tak samo, jak dla aktywnych osób lubiących spędzać czas na powietrzu. Zdecydowanie nie odnajdzie się w mieszkaniu – potrzebuje przestrzeni i możliwości zaspokojenia ogromnej potrzeby ruchu.

© northavenfieldspaniels.com

Znane są ze swej uległości, co można śmiało wykorzystać w szkoleniu, jednakże są dość wrażliwe i nie cierpią szorstkiego traktowania. Krzyki, bicie poskutkują tylko tym, że stanie se uparty, zaborczy i przestanie nas słuchać. Wychwytują każdą zmianę nastroju i głosu, należy więc postępować konsekwentnie, acz łagodnie i skupić się na pozytywach szkolenia.

Pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca – należy wyczesać go dwa rasy w tygodniu i pamiętać o regularnym przycinaniu dłuższych partii sierści. Dość zdrowe, ale należy zwrócić szczególną uwagę na uszy i sprawdzać je minimum raz w tygodniu, gdyż mają skłonności do infekcji.

Nazwy:  Field spaniel.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa,
Wielkość i waga: 16-23 kg, 51-58 cm.
Długość życia: 12-13 lat.
Umaszczenie:  wątrobiane, łaciate, czarne.
© Załoga Chartykasa