Historia ras

Na temat powstania nova scotia duck tolling retrievera powstało wiele hipotez i trudno tak naprawdę powiedzieć, która jest właściwa. Wiadome jest na pewno, że nazwa jak i sama rasa pochodzą ze wschodnich wybrzeży Kanady, a dokładniej mówiąc, z półwyspu Nova Scotia.

Gdy mówi się o historii tollera, często przytacza się pewną teorię, że na stworzenie rasy mieli wpływ Indianie Micmac, którzy podpatrując polujące lisy, wynaleźli własny sposób wabienia wodnego ptactwa, używając do tego skóry lisa. Ten sposób polowania podpatrzyli francuscy osadnicy i postanowili stworzyć rasę, która miała naśladować ten typ polowania.

W nazwie rasy występuje słowo, które odzwierciedla po części przeznaczenie, mianowicie człon „tolling”, czyli „wabienie”. Słowo to pochodzi od angielskiego „to toll” czyli „wabić”, „kusić”. Całe to wabienie polega na tym, że przewodnik bawi się z psem na brzegu jeziora, w którym znajdują się kaczki, bądź inne ptaki wodne. Pies co chwilę zanika w zaroślach, by po chwili znów się pojawić, co sprawia, że zaintrygowane ptaki podpływają bliżej. W ten sposób znajdują się w zasięgu strzału. Po ustrzelone ptaki wysyłany jest później toller.

Po raz pierwszy opisano tollery w latach 1630-1670. Opisał je Nicholas Denys, odkrywca ówczesnej Nowej Szkocji. W swoich pracach opisywał je, jako psy nie tylko wabiące, ale i aportujące kaczki. Pisał także, że zostały one przywiezione przez francuskich imigrantów. Mówi się, że przez wiele następnych lat pracowały wraz z nimi.

Inne hipotezy mówią, że nova scotia duck tolling retriever wziął swój początek od płochacza holenderskiego. Kolejna mówi, że do stworzenia rasy użyto chesapeake bay retrievera i spanieli brytyjskich. Najsłynniejsza z hipotez opisuje, że pochodzący z Yarmouth myśliwy James Allen skrzyżował otrzymanego w prezencie brązowego flat-coated retrievera z labradorem, seterem oraz mały psem w typie border collie, co w efekcie dało psa w typie tollera. Jednakże nie wiadomo, ile prawdy zawierają w sobie te hipotezy, gdyż historię tollera bardzo trudno jest prześledzić. Dlaczego? Ponieważ miały na nią bardzo duży wpływ liczne legendy, których przez lata nagromadziło się całkiem sporo.

© Załoga Chartykasa