Żywienie

Mleko posiada mnóstwo wartości odżywczych, dlatego warto uwzględnić je w diecie naszego psa. Pamiętajmy jednak, żeby nie przekraczało 5% dziennej porcji, gdyż może wywołać biegunkę, dorosłe psy nie trawią laktozy. Podajemy je głównie szczeniętom, ciężarnym i karmiącym sukom oraz psom chorym i wycieńczonym.

  • Podajemy mleko krowie, kozie, owcze i kobyle (końskie).
  • Mleka nie traktujemy jako napój, jak na przykład wodę, ale jako pokarm.
  • Możemy je podawać na przykład rozcieńczone z herbatą z rumianku.

Szczeniętom od trzeciego dnia życia podajemy 50 gram mleka (najlepiej lekko podgrzanego) na dzień. Szczeniakom starszym, to jest od trzeciego do szóstego miesiąca, podajemy 500 gram mleka w ciągu dnia. Karmiącej suce możemy podać do 1 litra mleka w ciągu dnia.

Mleko zsiadłe bardzo korzystnie wpływa na florę jelitową psa. Dorosłemu psu możemy podać raz lub dwa w tygodniu zamiast mięsa litr zsiadłego lub skwaszonego mleka, bądź możemy podawać też gęste owsianki na mleku lub maślankę. Surowa maślanka jest doskonałym środkiem przeczyszczającym, pomaga też w leczeniu chorób wątroby i anemii.

Gdy nasz pies jest chory, podajmy mu twaróg, który bardzo dobrze przyswajają sobie zarówno zwierzęta młode, jak i te dorosłe. Szczeniętom powyżej dwudziestego drugiego dnia życia podajemy łyżeczkę twarogu w ciągu dnia. W wieku sześciu miesięcy i wzwyż mogą otrzymywać 50-100 gram twarogu. Ciekawe jest to, że 600-100 gram twarogu może zastąpić dzienną porcję mięsa. Nie należy jednak stosować tej zamiany przez dłuższy czas, aby nie doprowadzić do zaparcia u psa.

© Załoga Chartykasa