Wybór

Pies, to niewątpliwie źródło wielu radości. Ale posiadanie psa wiąże się także z dużymi kosztami.

  • Po pierwsze tak zwany podatek od psa (obowiązkowa opłata sanitarno-weterynaryjna). Jego wysokość zależy od naszego miejsca zamieszkania, a także od liczby posiadanych psów i pełnionej przez nich funkcję. Nie płaci się podatku za psa pracującego w służbie człowieka, to jest jako pomocnik niewidomych. Warto jednak dokładnie zaznajomić się z przepisami, by później nie przeżyć jakiegoś zaskoczenia.
  • Inną sprawą są wizyty u weterynarza. Będą one albo częste, albo rzadkie, w zależności od tego, czy nasz pies będzie chorowity lub często podlegał wypadkom, czy też nie. Należy w to wliczyć także obowiązkowe szczepienia, odrobaczenia, a także wizyty kontrolne. Jeżeli nasz pies będzie musiał przejść operację, również musimy liczyć się z kosztami.
  • Psa należy także ubezpieczyć. W Polsce wykupuję się tak zwaną polisę ubezpieczeniową za mieszkanie, w której zawarta jest również odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzi nasz pupil. Wbrew pozorom takie ubezpieczenie nie jest zbędne! nasz pies może nieświadomie spowodować jakiś wypadek, w którym ucierpią nie tylko ludzie, ale na przykład ich pojazdy (wypadek samochodowy).
  • Następne koszty obowiązuję podstawowe wyposażenie psa, to jest posłanie, miskę, obrożę, smycz, pokarm, zabawki.. Są to koszty zależące od wielkości i rasy psa. Mniejsze będą w przypadku teriera, a większe w przypadku molosa lub charta. Należy do tego zaliczyć także zabiegi pielęgnacyjne, jak wizyty u psiego fryzjera i trymowanie, w przypadku psów szorstkowłosych.
  • Samo kupno psa jest kosztowne. Płacimy, gdy bierzemy psa ze schroniska, a także gdy kupujemy rasowego. Koszty kupna rasowego szczenięcia mogą obejmować także sprowadzenie go z innego kraju.
  • Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnego szkolenia naszego pupila, doliczmy dodatkowe koszty, rzędu kilkuset złotych.
  • Wystawianie psa, to następny koszt. Musimy zapłacić za zgłoszenie psa na wystawę, a także za dojazd i, w przypadku wystaw międzynarodowych, opłacić kilkudniowy pobyt z psem.

Pamiętajmy jednak, że koszty te nie są jednorazowe, ale rozkładają się. Przygotujmy się, że miesięcznie na psa wydamy minimum około 100 złotych. Wszystko jednak zależy od tego, jakiego psa przygarniemy.. Inaczej koszty będą się rozkładały także w przypadku domowego pupila i wystawowej piękności.

© Załoga Chartykasa