VIII grupa FCI

FCI 5/VIII.2  |  Wielka Brytania

Angielski cocker spaniel, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych psich ras. Znany jest od XIX wieku, chociaż początku jego historii sięgają znacznie wcześniej, aż do średniowiecza. W początkowym okresie swego istnienia, spaniel ten był utożsamiany głównie z psem myśliwskim, specjalizującym się w ptactwie wodnym. Początkowo istniał jeden spaniel, który był po prostu psem myśliwskim ,z czasem rozdzieliły się one na spaniele lądowe i dowodne, a dopiero potem na pojedyncze rasy użytkowe. Cocker spaniel jako rasa został uznany w 1893 roku przez Kennel Club.

Cocker jako pies myśliwski jest dosyć wymagający pod względem ruchu i nie zadowoli się leżeniem na kanapie. Należy mu zapewnić codziennie po kilka godzin spacerów, najlepiej połączonych z aktywnością psychoruchową – zaopatrzmy się więc w zabawki, szarpaki, piłeczki do aportowania i psie łamigłówki. Są one niezmordowanymi kompanami pieszych wycieczek, a także dziecięcych zabaw, dobrze ułożony spaniel będzie dla nich doskonałym kompanem.

Spaniele te wymagają konsekwencji w szkoleniu, zaangażowanie i silnej woli właściciela. Nie można w jego przypadku dopuścić do sytuacji, w których pies będzie dominował, gdyż mają one duże skłonności do agresji terytorialnej i nawet swego opiekuna mogą uznać za osobą naruszającą ich teren, a takie sytuacje mogą się skończyć nie tylko warczeniem, ale także gryzieniem. Nie jest to też pies, który może być trzymany na podwórzu, na uwięzi czy w kojcu, on potrzebuje kontaktu z właścicielem. Jest też bardzo inteligenty – szybko łapie nowe komendy i dość chętnie się ich uczy.

Mogą one też być wspaniałymi kompanami dla dzieci, ale musimy być tego świadomi, szkoląc szczeniaka. Musi być on od małego nauczony, że pewne zachowania są niedozwolone. Nie ma obawy, iż zrobi dziecku krzywdę, ale jest niezwykle energiczny i zabawy powinny przebiegać pod kontrolą rodziców. Świetnie sprawdzi się za to dla starszych pociech, dla których stanie się niezmordowanym towarzyszem zabaw.

Są one też wymagające pod względem pielęgnacji – ich długa sierść wymaga regularnego szczotkowania a także okresowego trymowania. Szczególnej uwadze trzeba poddać zwisające uszy, które mają tendencję do łapania wielu infekcji. Także nawet jeśli nasz spaniel jest zdrowy, zafundujmy my regularne kontrole u weterynarza i najlepiej co parę dni sprawdzajmy uszy, by w porę wyłapać niepokojące zmiany.

Posiadając tak energicznego psa, warto pomyśleć na przykład o próbach dla psów myśliwskich albo o sportach – o agility czy flyballu, które mogą być świetną okazją nie tylko do zacieśnienia więzi, ale i rozładowania ogromnej ilości energii. Zabierzmy też go czasem na wypady nad jezioro czy staw i pozwólmy mu po aportować z wody.

Nazwy: Cocker spaniel angielski, English cocker spaniel, cocker spaniel, cocker, marry cocker.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie drobnej zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 13-15 kg, 38-41 cm.
Długość życia: 13-14 lat.
Umaszczenie:  złota, czarna, czekoladowa, sobolowa, czarna-podpalana, czekoladowo-podpalana, biało-czarna, biało-złota, biało-pomarańczowa, biało-czekoladowa, blue roan, orange roan, lemon roan, liver roan, tricolor.
© Załoga Chartykasa