O psie

Czym jest kodeks właściciela psa? jest to nic innego, jak spis zasad, które każdy obecny bądź przyszły właściciel powinien znać.
 1. Pies to przede wszystkim przyjaciel i członek naszej rodziny. Posiada wiec takie sama prawa, jak my.
 2. Psa nie należy bić, straszyć, ani dręczyć. Nie jest on naszą zabawką!
 3. Psa należy szkolić. Najlepsze rezultaty otrzymamy, uczęszczając regularnie na szkolenie, a ponadto ćwicząc z psem w domu.
 4. Na obroży naszego pupila winna znajdować się tak zwana adresówka, czyli plakietka z jego imieniem oraz naszym adresem i numerem telefonu.
 5. Psa nie zostawiamy bez kontroli, samego w domu na cały dzień. Jest to bowiem istota bardzo towarzyska, a pozostawiany na dłuższy czas pies będzie wył, niszczył sprzęty, a nawet załatwiał się na nasz ulubiony perski dywan.
 6. Nie wyprowadzamy psa w pobliżu dróg i gospodarstw rolnych. Dlaczego? Ponieważ może nam się nagle zerwać ze smyczy i wpaść pod samochód albo pod kopyta zwierząt hodowlanych. Niewykluczone, że wda się w bójkę z innym psem.
 7. Jeśli posiadamy psa obronnego, uznanego za rasę niebezpieczną, wyprowadzajmy go w kagańcu. Tyczy się to każdego większego psa. Niestety takie są przepisy… A nie ma sensu narażać się na wysokie grzywny.
 8. Pies jest istotą wymagającą, jeśli chodzi o ruch, pieszczoty i zabawy, dlatego spacer wzdłuż bloku nie jest żadnym spacerem. Minimalnie powinniśmy wyprowadzać naszego psa na półgodzinny spacer, trzy razy dziennie.
 9. Należy zawsze sprzątać po swoim psie, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie mieszka dużo mniejszych dzieci.
 10. Pies powinien posiadać własne posłanie. Nie pozwalajmy psu spać razem z nami w łóżku.
 11. Przy karmieniu starajmy się trzymać regularnych pór. Karmmy psa codziennie o tej samej godzinie. Powinien otrzymywać trzy do pięciu posiłków dziennie i mieć stały dostęp do świeżej wody.
 12. Jeśli posiadamy więcej niż jednego psa, bądź psa i kota, każde z nich powinno mieć własną miskę. To samo tyczy się naszego talerza – nie jest on psią miską, a nasze jedzenie nie jest jego jedzeniem. Co więcej, często ludzkie jedzenie szkodzi psu.
 13. Psu należy zapewnić regularną pielęgnacje – codzienne wyczesywanie, regularną kąpiel i trymowanie bądź wizyty u psiego fryzjera.
 14. Nie pozwólmy, aby nasz pies zakłócał spokój sąsiadów. Jeszcze wniosą skargę, czy coś…
 15. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz pupil włóczył się po okolicy bez opieki. Może się wdać w bójkę z innym psem, zostać zaatakowanym przez chuliganów, wpaść pod samochód… Opcji jest naprawdę dużo.
 16. Jeśli przewozimy naszego pupila samochodem, powinien mieć on tam specjalną klatkę i uprząż. Nie zapomnijmy także uchylić okna, jednakże nie na tyle, aby mógł wystawić przezeń całą głowę.
 17. Zapewnijmy naszemu psu regularną opiekę weterynaryjną. Nawet, jeśli nasz pupil jest zdrowy, co najmniej raz do roku powinien udać się na kontrolę. Nie zapomnijmy też o książeczce szczepień!
© Załoga Chartykasa