O psie

Patrzysz na swojego psa i zastanawiasz się, w jaki sposób zrobić mu zdjęcie? W głowie masz już od dawna wiele gotowych ujęć, ale nie masz pojęcia, jak to zrobić, aby Twój mały model Cię usłuchał? W takim razie mam nadzieję, że moje rady trochę Ci w tym pomogą.

Po pierwsze: Sprzęt

Wiadome jest, że im lepszy aparat, tym lepsze zdjęcia. Jeśli nie interesuje Cię fotografia profesjonalna, w takim razie polecam aparaty filmy Sony (seria CyberShot) lub Canony (seria PowerShot). Można też przejrzeć oferty innych firm, jak Nikon ( seria Coolpix), Olympus, Fujifilm, czy chociażby Pentax. Przy zaawansowanej fotografii, to jest lustrzankach, całym sercem polecam Canony, ale to już jak kto woli. Przy lustrzankach nie liczy się sam aparat, ale także obiektyw, ale to już zależy od tego, co chcemy fotografować. Warto też pamiętać, że naszym najważniejszy, sprzętem, jest wyobraźnia, bez niej ani rusz.

Po drugie: Światło
Światło, to nasz najważniejszy sprzymierzeniec. Przy marnym oświetleniu (noc, wieczór, wczesny ranek, duże zachmurzenie), prawdopodobieństwo stworzenia dobrego zdjęcia spada, większe szanse mamy wówczas, gdy pracujemy z lustrzanką, kompakty w większości sytuacji odmawiają współpracy. Gdy brakuje nam oświetlenia naturalnego, warto pomyśleć o tym sztucznym – lampy, reflektory samochodu bądź w budowany w aparat flash, jednakże tego ostatniego nie popieram zbytnio. Najładniejsze zdjęcia wychodzą w świetle naturalnym – czysty, jasny dzień, bez względu na porę roku.

Po trzecie: Plan

Dobry plan, to udana sesja. Wiemy już, co chcemy fotografować, mianowicie naszego pupila, ale ważne jest też w jaki sposób chcemy to zrobić: zdjęcia portretowe, sytuacyjne, sesja w plennerze, w domy, zdjęcia w ruchu? Przy portretowych i sytuacyjnych ważne jest, aby pupil przez chwilę stał bez ruchu, do tego potrzeba będzie druga osoba, która odwróci uwagę psa. Przydatna też jest dobrze dobrana sceneria i znajomość komend. Przydadzą się też smakołyki i ulubione zabawki. Przy zdjęciach w ruchu, wystarczy po prostu dobre miejsce i rzucona zabawka. W plennerze – warto znaleźć ładny krajobraz w tle – rzeka, jezioro, las… Dopasujmy też scenerię do sierści psa. Psy białe możemy fotografować w śniegu, stworzy to ciekawe połączenie. Psy pszeniczne dobrze komponują się późnym latem, gdy usycha trawa. Wiele psów wspaniale wygląda na tle spadających liści.

Po czwarte: Jak zachęcić psa do sesji?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nasz pies nie jest wielkim fanem aparatów i przeraża go dźwięk migawki, musimy go zatem nauczyć, że cierpliwość wobec aparatu to rzecz dobra, gryzienie i atakowanie go – zła. Najważniejsza tutaj zasada: Nie przemęczamy go, nie zniechęcamy. Postarajmy się, aby sesja nie była zbyt długa, ani męcząca dla psa.

Po piąte: Miejsce

Miejsce robienia zdjęcia czasami bywa ważniejsze niż sam fotografowany obiekt. Nie róbmy więc pochopnych planów, ale zastanówmy się trochę nad tym.

Po szóste: Czas robienia zdjęcia

Jeśli chcemy robić zdjęcia w ruchu – nigdy od razu po posiłku. Przy portretowych warto psa zmęczyć, aby nie wiercił się i nie kręcił. Róbmy zdjęcia w sytuacjach codziennych, przyjemnych dla psa. Warto robić zdjęcia w czasie, który pies lubi – podczas ulubionej zabawy, w lubionym miejscu, z ulubionymi towarzyszami.

Pamiętaj! Sesja musi być podporządkowana pod potrzeby psa, a nie nasze!

Mam nadzieję, że moje rady choć trochę się Wam przydadzą, kochani. W razie wszelkich pytań, piszcie na maila: kas52@vp.pl. Możecie też przesyłać swoje zdjęcia, chętnie je obejrzę i ocenię. Jeśli ktoś byłby zainteresowany moją twórczością, znajdzie ją .tutaj. Pozdrawiam serdecznie!

© Załoga Chartykasa