Wybór psa

Wyobraź sobie sytuację, że w pewnym momencie życia odkrywasz, iż masz alergię na sierść swojego zwierzątka. Bez różnicy czy masz kota, czy psa, chomika, czy też papugę. Co wtedy zrobisz? W zasadzie masz do wyboru trzy opcje: oddać psa, zostawić go i wciąż chodzić po zastrzyki przeciwalergiczne, bądź też unikać psa. Tak, wiem, żadna opcja nie jest zbyt ciekawa.

Przeanalizujmy teraz inną sytuację. Alergię na zwierzaka masz właściwie od zawsze. Kto wie, czy się z nią nie urodziłeś. Jednocześnie kochasz psy całym swoim sercem. Czy możesz go mieć, pomimo alergii? Odpowiedź brzmi: Tak, oczywiście. Masz po prostu zmniejszone pole do popisu, to jest, masz ograniczony wybór, jeśli chodzi o wybór rasy. Pod koniec tejże notki podam rasy, które nadają się dla alergików.

Zapewne kołacze Ci się po głowie pewne pytanie, a mianowicie Co nas w psach uczula? Otóż najczęściej jest to jego naskórek, w którym znajduje się najwięcej alergenów. Poza tym alergeny znajdują się także w sierści, w psiej ślinie, moczu, odchodach. Mówiąc pokrótce, uczula nas cały pies. Objawy alergii na psa to między innymi zapalenie spojówek (oczy łzawią, są podrażnione), astma, zapalenie błon śluzowych w nosie (smarkasz dalej, niż widzisz, kichasz jak najęty i strasznie swędzi Cię nos). Czasami może pokazać się pokrzywka lub obrzęk naczynioworuchowy, skutek polizania przez psa.

Mogłabym się założyć, że alergicy zadają sobie pytanie jak zmniejszyć zagrożenie ze strony psa. Otóż odpowiedź jest wręcz banalna: odpowiednia pielęgnacja. Psy zabiedzone, z chorobami skórnymi i źle odżywiane stanowią o wiele większe zagrożenie dla alergika niż te zadbane. Kontrole u lekarza, aktualne szczepienia, to tylko część naszych obowiązków. Najważniejsza jest regularna pielęgnacja sierści, codziennie wyczesywanie, regularne strzyżenie bądź trymowanie, a także odpowiednie żywienie pupila z pewnością pomogą i jemu, i nam.

Pozostało jeszcze jedno, nie wiem, czy nie najważniejsze, pytanie: Czy będąc alergikiem mogę mieć psa? Osobiście nie widzę przeciwwskazań, chociaż po części zależy to też od rodzaju alergii. Przy ostrej alergii radzę mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i uzgodnić wszystko. Nie istnieją bowiem rasy „niegroźne” dla alergików. Każda na swój sposób uczula. Na sierści psów długowłosych mogą znajdować się inne alergeny takie jak kurz czy pyłki, na które także możemy być uczuleni. Z kolei włos psów krótkowłosych łatwo jest przeoczyć przy sprzątaniu, gubią go zazwyczaj o wiele więcej, niż ich długowłosi krewniacy. Warto więc bardzo dokładnie przemyśleć kupno psa, gdy męczy nas alergia na niego.

Rasy dla alergików, to ostatnia kwestia, którą dziś omówię. Ogółem rzecz biorąc warto wybierać rasy bezwłose, czyli Nagi pies meksykański, amerykański terier bezwłosy, chiński grzywacz oraz nagi pies peruwiański. Oprócz tego polecane są takie rasy, jak: pudel, sznaucer, portugalski pies dowodny, coton de tulear, kerry blue terrier, west highland white terrier, bedlington terrier, yorkshire terrier, czy shih tzu. Dla alergików bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie rasy, które należy trymować (głównie teriery), praktycznie w ogóle nie gubią sierści.

© Załoga Chartykasa